Maduro tento rok obnoví vo Venezuele 70 percent produkcie ropy

Maduro tento rok obnoví vo Venezuele 70 percent produkcie ropy
Zdroj foto: SITA/AP
Venezuelský prezident Nicolás Maduro sľúbil, že v prvej polovici roka 2018 obnoví 70 % produkcie ropy v krajine. "Môžem vám povedať, že bezprecedentná nespravodlivosť viedla k významnému poklesu produkcie o milión barelov (1 barel = 159 litrov) ropy," povedal Maduro v rozhovore pre štátnu televíziu

Veľké riziko štátneho bankrotu

Maduro však neuviedol konkrétnejšie čísla alebo časové obdobie, v ktorom došlo k poklesu produkcie. "Myslím si, že v prvej polovici tohto roka obnovíme 70 % produkcie," povedal.

Produkcia ropy vo Venezuele klesla v minulom roku o takmer 13 %, podľa údajov, ktoré v januári zverejnila Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. Celkový objem ťažby čierneho zlata v tejto juhoamerickej krajine tak dosiahol 28-ročné minimum, čo naznačuje prehlbujúcu sa hospodársku krízu a veľké riziko štátneho bankrotu Venezuely.

V roku 2017 vyprodukovala Venezuela 2,07 milióna barelov ropy denne. V predchádzajúcom roku 2016 to bolo v 2,37 milióna barelov/deň, čo znamená pokles o zhurba 300.000 barelov denne. Maduro opakovane označil za dôvod poklesu ťažby "ekonomickú vojnu" vedenú Spojenými štátmi, ako aj korupciu v štátnej ropnej spoločnosti PDVSA.

 

Jedny z najvúčších zásob ropy

Venezuela má jedny z najväčších zásob ropy na svete, ale ide o veľmi hustú ropu a na jej ťažbu potrebuje náročné technológie zo zahraničia. To ale bude problém. USA totiž na Venezuelu uvalili sankcie, takže od amerických firiem technológie nezíska. Okrem toho, vláda v Caracase vlani nebola schopná vyrovnať dlhy zahraničným veriteľom v termíne ich splatnosti a krajina sa potáca na pokraji bankrotu.

Príjmy z ropy tvoria približne 95 % všetkých devízových príjmov Venezuely, ktorá sa tak ocitla v bludnom kruhu. Bez dostatočnej produkcie ropy je bez peňazí a bez peňazí nemôže financovať obnovenie ťažby.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá