Hlasovanie o prímerí v Sýrii odložili, Moskva navrhla nové dodatky

Bezpečnostná rada OSN opäť odložila hlasovanie o rezolúcii, ktorou požadovala trojdňové prímerie v Sýrii. To malo zabezpečiť dodávky humanitárnej pomoci a evakuáciu zranených z oblasti Východnej Ghúty.

30-dňové prímerie

Bezpečnostná rada OSN odložila hlasovanie o možnom prímerí v Sýrii. O danej otázke sa bude opäť hlasovať v sobotu, uviedol švédsky veľvyslanec pri OSN Olof Skoog, ktorého cituje agentúra DPA. "Som krajne frustrovaný skutočnosťou, že sme neboli schopní prijať uznesenie, ktoré by zmiernilo utrpenie sýrskeho ľudu. Budeme pracovať aj v noci a zajtra sa k otázke určite vrátime," povedal diplomat po šesťhodinovej schôdzi.

Zamýšľaná rezolúcia počíta s 30-dňovým prímerím, ktoré má umožniť doručenie humanitárnej pomoci. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová obvinila z odkladu hlasovania Rusko a označila za "neuveriteľné", že ruskí diplomati zdržiavajú hlasovanie o humanitárnom prímerí.

TOP videá

Rusko navrhlo nové dodatky

"Ešte koľko ľudí bude musieť zomrieť, kým Bezpečnostná rada začne hlasovať? Sýrsky ľud nemôže čakať," vyhlásila Haleyová a vyzvala, aby sa hlasovalo ešte v noci na sobotu. Návrh rezolúcie sa zameriava na ukončenie krviprelievania v povstalcami kontrolovanej oblasti Východná Ghúta a ďalších lokalitách. 15-členná Bezpečnostná rada OSN má pristúpiť k hlasovaniu o 18.00 h SEČ. Prímerie by malo vstúpiť do platnosti 72 hodín po prijatí rezolúcie, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na kuvajtské diplomatické zdroje.

Odklad hlasovania nastal na poslednú chvíľu po vlne vyjednávaní ohľadom znenia textu rezolúcie po tom, ako Rusko - člen BR OSN s právom veta a spojenec sýrskeho prezidenta Bašára Asada - navrhlo nové dodatky k danému uzneseniu. Pracovnú podobu rezolúcie vypracovalo Švédsko a Kuvajt.

Predošlé prímeria však iba málo prispeli k ukončeniu bojov. Sýrske vládne lietadlá útočia na poslednú povstaleckú baštu neďaleko hlavného mesta Damask. Ide o jednu z najtvrdších a najtragickejších operácií za sedem rokov trvania vojny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá