Most-Híd verí, že Slovensko dozrelo na výmenu dvojjazyčných tabúľ

Most-Híd verí, že Slovensko dozrelo na výmenu dvojjazyčných tabúľ
Zdroj foto: TASR
Dvojjazyčné dopravné značky sa budú vymieňať postupne. Lídri troch koaličných strán rokovali aj o otázke dvojjazyčných tabúľ.

SNS a Smer-SD návrh kritizovali

Dohodli sa na tom, že vzhľadom aj na prax v európskych krajinách budú pokračovať v podpore navrhnutej podoby týchto značiek. „Je to ďalším dôkazom toho, že táto vláda je schopná prijímať opatrenia v oblasti menšinovej politiky v oveľa väčšej miere, ako to bolo v minulosti. Strana Most-Híd si uvedomuje citlivosť tejto otázky, ktorá môže vyvolávať aj negatívne emócie. Sme však presvedčení, že Slovensko dozrelo na takýto krok, ktorý je v súlade s európskou praxou,“ uviedla strana Most-Híd v stanovisku.

Most-Híd informoval, že dopravné značky majú byť aj v maďarčine, prípadne v inom jazyku národnostnej menšiny. To podrobil kritike prvý podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko a poslanec NR SR za Smer Ján Podmanický. „O ničom takom sa v koalícii nehovorilo. Je to nad rámec dohodnutej koaličnej zmluvy, ktorá hovorí o status quo v menšinovej oblasti,“ povedal Hrnko.

Podľa Podmanického takéto nešťastné jednostranné kroky spôsobia len to, že sa znovu začne zvyšovať napätie v slovensko-maďarských vzťahoch. „Myslím si, že vôbec nebolo treba robiť takéto kroky, pretože príslušníci maďarskej národnostnej menšiny nijakým spôsobom neavizovali, že nerozumejú dodatkovej dopravnej tabuli alebo že dostatočne dobre nevidia tabuľu, ktorá označuje ich obec v jazyku národnostnej menšiny,“ povedal Podmanický

Vymenia ich postupne

Pre príslušníkov národnostných menšín majú podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára dvojjazyčné tabule a dopravné značky symbolicky význam a slovenským nápisom neublížia.

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek oznámil, že sa začína postupná obmena dvojjazyčných označení miest a obcí so zastúpením národnostných menšín. Dnes používané modré značenie s bielym nápisom sa zmení. Podľa novej vyhlášky bude tabuľa s označením názvu obce v jazyku národnostnej menšiny biela a rovnako veľká ako názov obce v slovenčine.

Rozdiel bude v modrom leme ohraničujúcom túto značku. „Zmena veľkosti a dizajnu značky zjednotí používanie cestných tabúľ a zvýši prehľadnosť dopravného značenia,“ uviedol minister dopravy a výstavby Érsek. Dvojjazyčné označenie miest a obcí sa používa v prípade, ak je podiel národnostnej menšiny v obci minimálne 20 percent.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá