Porošenko podpísal zákon o oblastiach pod kontrolou separatistov

Porošenko podpísal zákon o oblastiach pod kontrolou separatistov
Zdroj foto: SITA/AP
Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal zákon zameraný na "opätovné začlenenie" odštiepeneckých regiónov na východe štátu, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Návrh zákona schválený v ukrajinskom parlamente minulý mesiac označuje územia v Doneckej a Luhanskej oblasti za "dočasne okupované" Ruskom ako "agresorskou krajinou". Zákon počíta aj s použitím vojenskej sily, aby sa spomínané "okupované" územia v Donbase dostali späť pod kontrolu Kyjeva.

Konflikt na východe Ukrajiny vypukol po tom, čo Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov, a od apríla 2014 si už vyžiadal vyše 10.000 ľudských životov. Mierová dohoda podpísaná v roku 2015 v bieloruskom Minsku pomohla obmedziť nepriateľské akcie, ale k zrážkam medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými povstalcami stále dochádza.

Návrh zákona podpísaný Porošenkom neobsahuje žiadnu zmienku o mierovej dohode z Minska, ktorú sprostredkovali Francúzsko a Nemecko. Dohoda zaväzuje Ukrajinu, aby schválila legislatívu zaručujúcu rozsiahlu autonómiu separatistickým oblastiam na východe, ako aj amnestiu povstalcom. Väčšina ukrajinských politických síl však tieto záväzky odmieta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá