Medzi Bratislavou a Viedňou premáva umelecký vlak, spustil ho Kiska

Bratislavu a Viedeň spája pravidelné vlakové spojenie plné umenia. Kultúrny projekt s názvom T.R.A.M otvorili v rakúskej metropole prezidenti Andrej Kiska a Alexander Van der Bellen.

Súčasné umenie, prednášky, diskusie

Projekt T.R.A.M. je špeciálne upravené vlakové spojenie medzi Bratislavou a Viedňou, ktorého úlohou je priblížiť historickú a kultúrnu blízkosť oboch krajín. Pojazdná galéria súčasného umenia bude do novembra premávať v pravidelnom vlakovom spojení medzi viedenskou a bratislavskou hlavnou stanicou jedenásťkrát denne.

Obaja prezidenti sa na vagóny umeleckého vlaku aj podpísali a zhodli sa na tom, že tento projekt je symbolickým vyjadrením priateľských vzťahov a silných väzieb medzi Rakúskom a Slovenskom.

Vo vlaku si cestujúci budú môcť prezrieť rozličné výstavy súčasného umenia. Cestovanie obohatí i hudobný či divadelný festival. Nebude v ňom chýbať ani priestor na diskusie, prezentácie a prednášky významných hostí z oblasti umenia, kultúry a diplomacie. Tie by mali prebiehať každú stredu večer.

Prekvapivé stretnutia s kultúrou

Poslaním projektu T.R.A.M je podporiť kultúrnu mobilitu a ponúknuť netradičný umelecký zážitok, ktorý cestovanie obohatí o prekvapivé stretnutia so súčasným umením. Názov projektu sa viaže na viedenskú električku, ktorá od roku 1914 spájala Viedeň a Bratislavu. Viedenčania na nej chodili na kávu a do opery do Bratislavy, Bratislavčania zase do Viedne.

Myšlienka vytvorenia tohto projektu vznikla pri príležitosti viacerých významných výročí roku 2018 a pri príležitosti 25 rokov bilaterálnej spolupráce Rakúska a Slovenska. Projekt iniciovalo veľvyslanectvo Rakúskej republiky v Bratislave a vznikol v spolupráci slovenských a rakúskych železníc.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá