Lavína v Tatrách zavalila turistov, jeden neprežil

Vo Vysokých Tatrách počas lezenia cez Široký ľad zasypala lavína dvoch poľských turistov, jeden z nich neprežil. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej internetovej stránke.

Miesto prehľadávali aj svedkovia

Oznamovateľ a zároveň ďalší člen skupiny nebol podľa HZS zasiahnutý. O súčinnosť bola požiadaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Poprade, ktorá vzala na palubu psovoda HZS a spoločne leteli na miesto nešťastia.

Lavínisko medzitým začali prehľadávať okoloidúci skialpinisti a svedkovia nehody, ktorým sa vďaka potrebnej lavínovej výbave podarilo obe zasypané osoby nájsť, vyhrabať a začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou. S rozšírenou resuscitáciou oboch osôb na mieste pokračoval vysadený lekár leteckých záchranárov a záchranár HZS, ktorým následne pomáhali ďalší horskí záchranári.

Žena vo vážnom stave

"Štyria boli do oblasti vyslaní pozemne, ďalší bol na miesto dopravený opätovne letecky spolu s prístrojom na automatické stláčanie hrudníka," informuje HZS. Žena vo veku 30 rokov bola vo vážnom stave, letecky ju transportovali do popradskej nemocnice a následne do Košíc. Ako uvádza HZS, napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa 35-ročného horolezca nepodarilo zachrániť a prítomný lekár skonštatoval smrť.

Telesné pozostatky nebohého muža boli transportované do Starého Smokovca a odovzdané obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom Policajného zboru. Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov, že vo Vysokých Tatrách prevláda zvýšený - tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Túry si vyžadujú veľkú opatrnosť a znalosť lavínovej problematiky.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá