Juhoafrickú mutáciu koronavírusu u nás oficiálne potvrdili v nedeľu, na Slovensku sme ju však mali najmenej tri týždne. Dokazuje to vzorka od pacienta, ktorý zomrel ešte 19. februára.
Informuje o tom TV JOJ. Doteraz sa uvádzalo, že vedci našli sedem prípadov juhoafrickej mutácie v 100 sekvenovaných vzorkách. "Z tých 100 sa nepodarilo sekvenovať všetky. Reálne je to možno len z 50%," uviedol Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.
Juhoafrickú mutáciu potvrdili aj u muža z Oravy. Podľa riaditeľa nemocnice v Trstenej Mariána Tholta bol priebeh ochorenia tohto pacienta oveľa komplikovanejší. Starší muž nemal cestovateľskú anamnézu a ani sa nestretol s nikým infikovaným. Keď sa jeho zdravotný stav zhoršil, dostal sa do nemocnice, kde po troch dňoch ochoreniu podľahol. Ako tvrdí Tholt, nikto z jeho okolia nebol dohľadaný s juhoafrickou mutáciou.
Juhoafrická mutácia je nebezpečná v tom, že ohrozuje nielen tých, ktorí Covid-19 nemali, ale aj tých ktorí ho prekonali, a dokonca aj tých, ktorí sú zaočkovaní. "Juhoafrický variant by mal byť odolnejší voči vakcínam," poznamenal Klempa. Podľa štúdií fungujú najlepšie mRNA vakcíny, teda od spoločností Pfizer a Moderna. Menej účinné sú zrejme adenovírusové vakcíny, napríklad AstraZeneca.


Viac
k Téme
Klempa: Účinnosť vakcín proti mutáciám ešte nie je jednoznačná
Či budú vakcíny účinné voči mutáciám nového koronavírusu, nie je v tejto chvíli úplne jednoznačné. Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že juhoafrický a brazílsky variant zrejme budú spôsobovať nižšiu účinnosť očkovacích látok. Uviedol to Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied na sociálnej sieti pre SAV vo videu zo série Tri otázky o koronavíruse.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3