Minulý rok skončil celosvetovo spolu s rokom 2016 ako najteplejší rok za posledných 140 rokov. Na Slovensku bol rok 2020 silne nadnormálny a zaradil sa tak medzi desať najteplejších rokov zaznamenaných od začiatku meteorologických meraní. Minulý rok bol tiež zrážkovo nadnormálny.
Najchladnejší bol máj
Informovali o tom klimatológovia Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho a Pavol Faško na tlačovej konferencii. Rok 2020 skončil s odchýlkou 1,3 stupňa Celzia, hovorí Pecho. Najteplejším mesiacom bol február a tiež aj december. Najchladnejším bol máj. Pecho skonštatoval, že všetky ročné obdobia boli, s výnimkou jari, výrazne teplotne nadnormálne.
Najvyššiu dennú teplota, 36 stupňov Celzia, namerali vlani meteorológovia v júli v Senici. Najnižšiu dennú teplotu zaznamenalo SHMÚ v marci, a to mínus 22 stupňov Celzia. Najbohatším na zrážky bol minuloročný október. Február bol mimoriadne teplý a aj bohatý na zrážky. Apríl bol podľa Faška veľmi suchý s "mimoriadne až extrémne vysokými mesačnými sumami slnečného svitu".


Viac
k Téme
Klimatická kríza je realitou, Slovensku však chýba jasný plán
Slovensko patrí medzi najznečistenejšie krajiny Európskej únie. Chýba nám jasný plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality, ale aj mechanizmus na riešenie klimatickej krízy. Podľa odborníkov treba v tejto oblasti vzdelávať už tých najmenších. Aj tu však experti vidia veľké rezervy. Jasnejšie vízie by sme mohli poznať po marcovej schôdzi parlamentu.
Extrémne suché podmienky
Faško pokračuje, že druhá polovica roka bola z pohľadu zrážok výrazne odlišná v porovnaní s obdobím od 10. marca do približne 15. mája. "Vtedy na Slovensku prevažovali mimoriadne až extrémne suché podmienky," povedal. Za príčiny Faško označil nedostatok snehu počas zimy 2019/2020, dlhotrvajúce anticyklonálne počasie v apríli, nízky úhrn zrážok, vysoký výpar a nadpriemerný slnečný svit, ktorý na niektorých miestach prekonal rekord od roku 1961.
Faško spomenul aj výskyt búrok nazývaných supercely, ktoré sa vyskytli na Slovensku. Išlo napríklad o supercelu posúvajúcu sa od Balatonu, cez Slovensku až do Poľska. V oblasti Veľkého Medera vtedy spôsobila veľké škody, podotkol.
"Búrky výrazne poznačili letnú sezónu 2020," poznamenal Faško s tým, že boli mimoriadne silné a spôsobili poškodenie na železničnej infraštruktúre či škody na vegetácií.


Viac
k Téme
Slovensko čelí žalobe. Máme znečistené ovzdušie a neprijímame opatrenia
Európska komisia podala na Európsky súdny dvor žalobu proti SR za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a pre neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia. Minister životného prostredia Ján Budaj to rešpektuje. Informoval o tom Slavomír Held z ministerstva životného prostredia.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3