Sulík: Vláda je bezradná, nevie, ako von z konope

2.5.2012 13:07

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) je bezradná, nevie ako von z konope a z istôt, ktoré pred voľbami sľuboval Smer-SD, sa aj na základe Programového vyhlásenia vlády (PVV) stávajú rany istoty. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil líder opozičnej SaS Richard Sulík.

Sulík: Vláda je bezradná, nevie, ako von z konope
Foto: TA3

"Na jednej strane považujeme za správne, že vláda Roberta Fica chce nadviazať na konsolidačné úsilie našej vlády a v roku 2013 dosiahnuť deficit nižší ako tri percentá. Zároveň však vláda nemá inteligentné a funkčné riešenia, ako tento konsolidačný cieľ dosiahnuť. Preto je vládny program najmä o tom, ako ľuďom brať peniaze," upozornil Sulík. Podľa jeho slov nie je pravda, že nový kabinet zoberie len bohatým.

"Zoberú všetkým - živnostníkom, dohodárom, sporiteľom v druhom pilieri, majiteľom bytov, dedičom, skrátka všetkým vrstvám obyvateľstva, okrem skutočne bohatých. Tí sa totiž vyhnú zdaneniu, ktoré si Fico nachystal a utečú do daňových rajov," podotkol Sulík.

Tieto jeho tvrdenia vraj potvrdzuje aj skutočnosť, že až štyri pätiny konsolidačného úsilia majú byť dosiahnuté na príjmovej stránke rozpočtu a iba jedna pätina na výdavkovej. "Šetriť sa bude teda na ľuďoch a nie na prevádzke štátu," dodal šéf liberálov.

Ficov kabinet si pre výkon svojho štvorročného mandátu stanovil desať kľúčových úloh. Prvou je zmiernením dosahov krízy posilniť istoty ľudí, nasleduje konsolidácia verejných financií tak, aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod troma percentami HDP. V prioritách sú aj podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability, zníženie vysokej nezamestnanosti mladých ľudí a systematické riešenie problému dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti, zvýšenie vymožiteľnosti práva a systematická likvidácia korupcie na všetkých stupňoch spoločnosti i konsolidácia verejného zdravotníctva s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu.

Vláda do prioritných úloh zaradila aj posilnenie spoluzodpovednosti za plnenie strategických cieľov EÚ a zároveň presadzovanie oprávnených záujmov SR v únii, efektívne využitie prostriedkov z fondov EÚ na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti, posilnenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti spoločnosti, založenie dlhodobých tendencií pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj Slovenska a pre zlepšenie kvality života.

Napokon kabinet chce byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom vytvorenej Rady solidarity a rozvoja za účasti partnerov sociálneho dialógu. Vládny program a s tým spojenú žiadosť o vyslovenie dôvery novej vláde predloží poslancom premiér dnes popoludní. Na vyslovenie dôvery potrebuje kabinet aspoň 76 hlasov. Vládny Smer-SD má 83 poslancov.

Záznam TB strany SaS o programovom vyhlásení vlády Roberta Fica

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok