Počiatek: Súbežné vlakové a autobusové spoje v regiónoch treba zrušiť

Počiatek: Súbežné vlakové a autobusové spoje v regiónoch treba zrušiť
Zdroj foto: SITA
Aj z grafikonu železničnej dopravy sa tak vyškrtajú niektoré lokálne vlaky. Aby sa nestávalo, že v tú istú hodinu premáva na rovnakej trase aj autobus, aj vlak a následne napríklad dve hodiny nie je v danom úseku dostupné žiadne spojenie.

Súbežné vlakové a autobusové spoje v regiónoch treba podľa ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) zrušiť. Aj z grafikonu železničnej dopravy sa tak vyškrtajú niektoré lokálne vlaky. Aby sa nestávalo, že v tú istú hodinu premáva na rovnakej trase aj autobus, aj vlak a následne napríklad dve hodiny nie je v danom úseku dostupné žiadne spojenie.

"Je to podľa mňa nevyhnutnosť, to sa musí urobiť," konštatoval Počiatek v rozhovore pre TASR. Najbližšie sa bude cestovný poriadok na železnici upravovať vo svojom pravidelnom júnovom termíne. Dovtedy sa však do neho ešte nepodarí zmeny zapracovať. "Ale vyriešiť sa to musí, vznikajú rôzne paradoxy, ktoré zo systému treba odstrániť a zopatimalizovať ho," priblížil minister.

Autobusové spoločnosti však so železnicou o spoje najmä počas špičky stále súperia a nechcú sa ich vzdať. "Máme výhodu v tom, že máme lepšie nastavenú možnosť komunikovať s vyššími územnými celkami vzhľadom na personálne obsadenie, ktoré tam je," podotkol Počiatek. Prímestskú autobusovú dopravu v regiónoch si od dopravcov objednávajú práve VÚC a financujú ju z rozpočtov krajov.

Rezort dopravy má v súčasnosti k dispozícii štúdiu Výskumného ústavu dopravného v Žiline o súbežnosti vlakových a autobusových spojov v regiónoch, ktorá sa vypracovala za čias Jána Figeľa (KDH). Už pri jej tvorbe však vznikali problémy v tom, že autobusové spoločnosti v niektorých krajoch nechceli spolupracovať a poskytovať odborníkom informácie napríklad o počte cestujúcich na jednotlivých linkách.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá