V monitore boli deviataci lepší v matematike ako slovenčine

Aktualizované:
V monitore boli deviataci lepší v matematike ako slovenčine
Zdroj foto: TA3
Výsledky celoslovenského testovania deviatakov sú známe, žiaci zvládli úlohy z matematiky lepšie ako zo slovenského jazyka. Kým priemerná úspešnosť z testov z matematiky dosiahla 57,5 percenta, v slovenskom jazyku boli deviataci v priemere úspešní na 54,5 percenta.

V matematike sa žiakom darilo lepšie ako vlani, keď priemerná úspešnosť bola 52,9 percenta. „To ma presviedča o tom, na čo ma na mojich náhodných stretnutiach upozornili učitelia, že s matematikou sa to lepší,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede minister školstva Dušan Čaplovič s tým, že učiteľom matematiky patrí jeho poklona. Podľa Čaploviča žiaci v matematike zvládli nový typ úloh, dokážu spoľahlivo interpretovať údaje v tabuľke a vedia riešiť aj aritmetiku a algebru. „Pretrvávajú problémy v geometrii a kombinatorike,“ dodal minister.

V slovenčine žiaci zvládli na priemernej úrovni úlohy zamerané na čítanie s porozumením a zručnosť vo vyhľadávaní informácií. „V úlohách vyžadujúcich vyšší stupeň kompetencií, spracovania poznatkov mali problém s čítaním s porozumením, so zmyslom obsahu textu,“ doplnil Čaplovič. Ako dodal, vo verejných školách sa znižuje úroveň. Podľa jeho slov je to spôsobené tým, že veľa žiakov verejných škôl pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia a veľa verejných škôl je "vysatých gymnáziami."

Riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská informovala, že viac ako 90 percent z oboch predmetov dosiahlo 1,8 percenta žiakov. „Takýchto žiakov máme na Slovensku 715,“ uviedla. Najviac ich je v Prešovskom kraji a v Košickom kraji. Naopak, relatívne málo ich je v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Žiaci s takýmto výborným výsledkom sa dostanú na stredné školy bez prijímacích pohovorov.

Z hľadiska pohlavia sú v matematike chlapci a dievčatá porovnateľne úspešní. „Ale v slovenčine a v slovenskom jazyku a vôbec vo vyučovacích jazykoch sú výrazne lepšie a úspešnejšie dievčatá,“ priblížila Kanovská. „Napodiv z matematiky, keď sme si zisťovali, aké majú interné hodnotenia chlapci a dievčatá, tak interne sú chlapci hodnotení horšie, majú horšie priemerné úspešnosti. Je to spôsobené tým, že v testoch je oveľa viac logických úloh, v čom chlapci dobehnú dievčatá,“ uzavrela. Testy z matematiky a vyučovacieho jazyka (slovenčiny, maďarčiny alebo ukrajinčiny

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá