Írski republikáni majú po 35 rokoch na čele strany novú tvár

Írski republikáni majú po 35 rokoch na čele strany novú tvár
Zdroj foto: SITA/AP
Novou predsedníčkou ľavicovej írskej republikánskej strany Sinn Féin sa stala Mary Lou McDonaldová. Vo funkcii nahradila Gerryho Adamsa, ktorý sa rozhodol po takmer 35 rokoch odstúpiť.

McDonaldovú, ktorá v strane pôsobí od roku 1998 a od roku 2009 bola jej podpredsedníčkou, potvrdili za novú šéfku v januári. Svojich spolustraníkov vyzvala, aby jej pomohli "vybudovať nové Írsko", informuje agentúra DPA. "Viem, že pokračovať v šľapajach Gerryho Adamsa bude náročné, takmer nemožné, ale spolu sa vydáme na cestu, ktorá nás privedie k jednote Írov. Vstupujeme do novej éry a ja sa pozerám do budúcnosti s odvahou," uviedla McDonaldová.

Jej zvolenie za novú predsedníčku Sinn Féin predstavuje prielom od spojitosti strany s Írskou republikánskou armádou, ktorá je zodpovedná za smrť vyše 1700 ľudí, a zároveň opätovné zameranie sa na spoločenské otázky. Adams, ktorý stál na čele strany od novembra 1983, zohral kľúčovú úlohu pri presviedčaní IRA, aby v rámci mierového procesu v Severnom Írsku zložila zbrane. Adams odmieta obvinenia, že bol členom tejto polovojenskej organizácie. Za jeho pôsobenia na čele strany sa zo Sinn Féin stala druhá najväčšia politická sila v Severnom Írsku a tretia v Írskej republike. Svoj zámer odovzdať funkciu oznámil Adams vlani v novembri na mimoriadnom straníckom zasadaní.

Na tlačovej konferencii Adams vyhlásil, že mu je ľúto preliatej krvi počas etnicko-nacionalistického konfliktu v Severnom Írsku v rokoch 1968-1998, ktorý mal aj konfesionálny podtón. Konflikt ukončila Veľkopiatková dohoda. Sinn Féin požaduje, aby sa Severné Írsko (Ulster) odtrhlo od Spojeného kráľovstva a stalo sa súčasťou Írskej republiky. Stranu založil v roku 1905 Arthur Griffith. Svoju súčasnú podobu získala po internom rozkole v roku 1970.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá