Za dva dni vyše sto mŕtvych. Sýria je pod paľbou vlády aj Turecka

Pri leteckých útokoch na severe Sýrie za posledné dva dni prišlo o život najmenej 110 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Vládne sily chcú poraziť opozičné skupiny a islamských radikálov. Situáciu komplikuje aj vojenská ofenzíva Turecka, ktorá bojuje proti kurdským milíciám v oblasti Afrínu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval v utorok Spojené štáty na stiahnutie svojich vojakov zo sýrskeho mesta Manbidž. Obnovil tak hrozbu, že Turecko rozšíri vojenskú operáciu v Sýrii aj do tohto regiónu, ktorý ovládajú Američanmi podporovaní kurdskí bojovníci. Pred poslancami vládnucej strany Erdogan vyhlásil, že Manbidž je prevažne arabské mesto a Turecko vráti toto územie jeho "skutočným vlastníkom""Prečo tam zostávate? Odíďte," uviedol Erdogan. "Prídeme vrátiť toto územie jeho skutočným vlastníkom".

Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda spustili 20. januára ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severe Sýrie. Chcú odtiaľ vyhnať kurdské milície, ktoré zamýšľajú vytlačiť i z Manbidžu, kde sú dislokovaní taktiež americkí vojaci.

Vzťahy medzi Tureckom a Spojenými štátmi sú napäté práve pre kurdské milície, ktoré Ankara považuje za bezpečnostnú hrozbu. Kurdské milície známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany sú spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát. Ankara označuje YPG takisto za teroristickú organizáciu, a to pre údajné napojenie na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich v Turecku, ktorá tam bojuje za väčšiu autonómiu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá