V Sýrii zostrelili ruskú stíhačku, pilot prišiel o život v boji s teroristami

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že v Sýrii bolo zostrelené stíhacie lietadlo Su-25 patriace ruským ozbrojeným silám. Pilot sa katapultoval, ale prišiel o život "v boji s teroristami". S odvolaním sa na ruský rezort obrany o tom informovala agentúra TASS.

Nad zónou Idlib

K incidentu došlo, keď ruská stíhačka vykonávala hliadkovanie nad zónou deeskalácie Idlib. Pilot po zásahu svojho lietadla stihol svoju základňu informovať, že sa musí katapultovať v oblasti ovládanej povstalcami sýrskeho džihádistického Frontu an-Nusra. Počas bojov s nimi pilot prišiel o život.

Ministerstvo dodalo, že lietadlo bolo zostrelené za pomoci prenosného protilietadlového systému. Spresnilo tiež, že Centrum pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii spolu s predstaviteľmi Turecka, ktoré za túto deeskalovanú časť Sýrie zodpovedá, začali rokovať o vydaní telesných pozostatkov ruského pilota.

TOP videá

Posledná bašta povstalcov

Podľa agentúry DPA odvolávajúcej sa na nemenovaného povstaleckého veliteľa lietadlo typu Su-25 bolo údajne zostrelené v blízkosti mesta Maarat an-Numán na severozápade provincie Idlib. Do tohto incidentu so stíhačkou Su-25 ruské úrady oficiálne uvádzali, že počas vojenskej operácie v Sýrii prišlo Rusko o štyri lietadlá a štyri vrtuľníky, dodala agentúra Interfax.

Sýrske vládne sily podporované ruskými lietadlami v posledných týždňoch zintenzívnili útoky na provinciu Idlib. Sýrska armáda sa minulý mesiac v provincii Idlib zmocnila kontroly nad strategickou leteckou základňou Abú Zuhúr, ktorá bola dovtedy v rukách povstalcov.

Provincia Idlib je v Sýrii poslednou baštou povstalcov, medzi ktorými dominujú džihádisti aliancie Haját Tahrír aš-Šám napojenej na teroristickú sieť al-Káida. Rusko je hlavným spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého sily sa v posledných mesiacoch zmocnili veľkej časti území ovládaných umiernenými povstalcami i džihádistami.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá