Vyhnite sa pasovej sezóne a vybavte si doklady už teraz, radí rezort

Vyhnite sa pasovej sezóne a vybavte si doklady už teraz, radí rezort
Zdroj foto: TASR/Štefan Puškáš
Ministerstvo vnútra upozorňuje verejnosť, že s blížiacim sa koncom zimy prichádza na oddelenia dokladov takzvaná "pasová sezóna", ktorá trvá až do konca letných prázdnin.

Pokojné predsezónne obdobie

Ako ďalej rezort uvádza na svojej internetovej stránke, pokiaľ záujemcovia o cestovné doklady začnú s ich vybavovaním až cez pasovú sezónu, na oddeleniach dokladov či v klientskych centrách si počkajú oveľa dlhšie ako v súčasnosti. „Využite aktuálne pokojné predsezónne obdobie a požiadajte o cestovný pas alebo občiansky preukaz už dnes. Vašu žiadosť naši zamestnanci vybavia v komfortnom čase. Apelujeme predovšetkým na rodiny s deťmi plánujúce zahraničnú dovolenku, na ktorú každý maloletý potrebuje vlastný pas,“ uvádza rezort.

Cestovný pas by si však podľa ministerstva mal skontrolovať každý, kto plánuje vycestovať, pretože mnohé krajiny od zahraničných návštevníkov vyžadujú, aby ich pasy mali platnosť napríklad pol roka pred odchodom z krajiny. Využiť pokojné obdobie na oddeleniach dokladov rezort odporúča aj tým, ktorí si chcú vybaviť či aktivovať občiansky preukaz, prípadne bezplatne požiadať o elektronický podpis.

84 pracovísk dokladov

„Pripomíname, že ak vám končí platnosť pôvodného občianskeho preukazu, o nový môžete bezplatne požiadať už 180 dní pred ukončením platnosti,“ informuje ministerstvo. O nový pas či občiansky preukaz môže záujemca podľa rezortu požiadať na hociktorom z 84 pracovísk dokladov na Slovensku nezávisle od miesta pobytu.

Napríklad, v Bratislave sú okrem klientskeho centra na Tomášikovej ulici k dispozícii ďalšie tri menšie oddelenia dokladov na Ružinovskej a Záporožskej ulici a na ulici Schneidera-Trnavského. „Doručiť si vyhotovený občiansky môžete nechať na ktorékoľvek oddelenie, prípadne za poplatok doručiť kuriérom na akúkoľvek adresu,“ dodáva ministerstvo vnútra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá