Každá strana so svojim plánom? Ľudí to podľa Remišovej mätie

TA3 SITA
23.11.2020 13:29

Politici by sa mali sústrediť na to, aby stanovili princípy, podľa ktorých sa bude krajina riadiť a nie pretekať sa, kto vymyslí krajší plán s krajšími farbičkami. Takéto návrhy sa majú preberať na odbornej úrovni v rámci koalície a verejnosti sa má predstaviť výsledok, plán, podľa ktorého štát postupuje. Myslí si to predsedníčka strany Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová.

Každá strana so svojim plánom? Ľudí to podľa Remišovej mätie
SITA/Branislav Bibel

Podľa ministerky treba urobiť opak

Keď každá koaličná strana začne zverejňovať svoje plány na riešenie krízy s množstvom rozdielnych kritérií, semaforov a farieb, navyše so zjavnými vážnymi nepresnosťami, ľudia v tom budú mať podľa nej úplný zmätok. Je to presný opak toho, čo treba robiť, tvrdí ministerka. Strana SaS predstavila svoj protipandemický plán Semafor zdravia. Základnou myšlienkou plánu liberálov je rozlišovať medzi málo a veľmi nakazenými regiónmi. Semafor zdravia je rozdelený na osem kapitol, prvá sa týka všeobecných podmienok, ktoré platia vždy.

Presne stanovuje, ako sa majú ľudia správať, ak sa u nich prejavia symptómy, ak sa stretli s nakazeným alebo sa vrátili z červenej krajiny. SaS taktiež navrhuje, aby dôchodcovia dostávali poštou 15 rúšok mesačne zadarmo a navrhujú aj obmedzenie bezplatnej dopravy. Súčasťou semaforu sú zároveň špecifické opatrenia. Tie budú jednotlivým regiónom prideľované podľa toho, v akom stave sa nachádzajú.

Celé Slovensko je v pláne SaS rozdelené na 36 častí podľa jednotlivých obvodov regionálnych úradov verejného zdravia. Každá takáto časť Slovenska by mala pridelené skóre. To by určovali štyri veličiny, a to počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, počet nakazených ľudí nad 65 rokov na 100-tisíc obyvateľov z tejto vekovej skupiny, rýchlosť ako sa vírus šíri a pozitivita, teda koľko percent z urobených testov bolo pozitívnych.

Za ľudí navrhuje štyri princípy

Celkové nastavenie parametrov v predstavenom pláne SaS je podľa Remišovej veľmi pomaly reagujúce. Až tri parametre zo štyroch (14-denný priemer pre celú populáciu a nad 65 rokov, ako aj hospitalizácie) sa prejavujú s veľkým oneskorením, čiže ak v nejakom regióne vznikne lokálne epicentrum, semafor zareaguje až za týždeň. „Aby sme mali čo najmenšie a najkratšie obmedzenia, potrebujeme reagovať rýchlo, nie na základe 14 denného priemeru. Po rozvoji ohniska nákazy v regióne trvá jeho utlmenie oveľa dlhšie,” doplnila predsedníčka Za ľudí.

Vyzvala koaličných partnerov, „aby sa prestali zbytočne predháňať, ale radšej počúvali odborníkov a expertné tímy a podľa toho jednotne a dôsledne postupovali. Len spoločnými silami a jednotnou komunikáciou pandémiu dokážeme zvládnuť.” Strana Za ľudí navrhuje, aby sa manažment pandémie riadil predovšetkým štyrmi princípmi - predvídateľnosťou, primeranosťou, prioritizáciou a prípravou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok