Brit, ktorý zrazil skupinu moslimov, dostal doživotie

Brit Darren Osborne, ktorý vlani neďaleko mešity v Londýne zrazil skupinku moslimov, dostal doživotný trest. Muž musí podľa sudkyne zostať za mrežami minimálne 48 rokov.

Vrazil do nich pred mešitou

Na doživotné väzenie s možnosťou podmienečného prepustenia najskôr po 43 rokoch odsúdili za vraždu a pokus o vraždu muža, ktorý vlani v júni vrazil dodávkou do moslimských veriacich pred mešitou neďaleko Finsbury parku ležiaceho v severnej časti Londýna.

Sudkyňa Bobbie Cheema-Grubbová pri vynášaní verdiktu uviedla, že myseľ 48-ročného Darrena Osborna je "otrávená" krajne pravicovými názormi. Muža ešte uznala za vinného z vraždy a pokusu o vraždu porota londýnskeho súdu, uviedla agentúra AP.

TOP videá

Zradikalizoval sa v krátkom čase

Osborne vrazil s požičanou dodávkou v noci z 18. na 19. júna do davu moslimov, ktorí sa zúčastňovali na večerných modlitbách konaných počas pôstneho mesiaca ramadán. Pri jeho útoku zahynul 51-ročný Makram Ali a 12 ďalších ľudí utrpelo zranenia. Muža z dodávky podľa svedkov vytiahol rozvášnený dav, ktorý ho zadržiaval, až kým na miesto nedorazila polícia. Vtedy údajne povedal "chcel som zabiť viac moslimov", uviedol žalobca Jonathan Rees počas desaťdňového procesu, ktorý prebiehal na súde v londýnskej štvrti Woolwich.

Prokuratúra uviedla, že Osborna motivovala k takémuto činu nenávisť voči moslimom. Tento muž sa podľa nej zradikalizoval v krátkom čase, čiastočne prostredníctvom krajne pravicovej a islamofóbnej propagandy na internete. Samotný Osborne sa vyhlásil za nevinného.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá