Kiska požaduje transparentné nákupy, Gajdoš hovoril o prioritách

S dôverou občanov sa nesmie hazardovať, financie na nákupy vojenskej techniky musia byť transparentné a efektívne. Uviedol to na tlačovej konferencii prezident Andrej Kiska, keď spoločne s ministrom obrany Petrom Gajdošom a náčelníkom generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milanom Maximom hodnotili uplynulý rok v rezorte obrany.

Výdavky enormne vzrástli

"Náčelník generálneho štábu Maxim s hrdosťou dnes konštatoval, že sa ozbrojené sily tešia veľkej dôveryhodnosti občanov, až viac ako 70 percent. Nesmieme preto túto dôveru sklamať. Každý jeden nákup preto musí byť transparentný a efektívny," uviedol Kiska.

Prezident ďalej pripomenul, že výdavky na obranu medziročne enormne vzrástli, preto je podľa jeho slov potrebné každé minuté euro preukázať. "Armáda dostala v porovnaní s minulými rokmi obrovské prostriedky na modernizáciu armády. Skutočne musíme všetky nákupy riešiť transparentne," pripomenul Kiska.

Dodal, že ozbrojené sily sa v súčasnosti potýkajú aj s viacerými problémami, napríklad pri nadzvukovom letectve. "Typickým príkladom problémov je naše letectvo, kde už roky vieme o tom, že musíme zameniť naše stíhačky a dnes, keď som si vypočul, koľko hodín lietajú naši piloti, som zostal až zhrozený, že nemôžu lietať viac pre zlý technický stav lietadiel," priblížil problémy prezident.

Všetko pre vojaka

Minister obrany Peter Gajdoš nechce problémy zametať pod koberec, podľa jeho slov sa však v armáde dlhodobo odkladali nevyhnutné projekty bokom. "Dlho sme v rámci ozbrojených síl nerealizovali také veľké projekty, aké máme na stole v súčasnosti. Chceme všetky nákupy realizovať vysoko efektívne, aby sa mohli občania Slovenskej republiky cítiť bezpečne a aby bola zabezpečená obrana našej krajiny. Všetky modernizačné projekty riešime transparentne v zmysle platnej legislatívy a právnych noriem," uviedol Gajdoš a dodal, že sa vedenie ministerstva nebálo pozrieť pravde do očí a zhodnotiť reálny stav ozbrojených síl.

"Nebáli sme sa povedať ani v rámci dlhodobého plánu rozvoja, aký je stav ozbrojených síl. Iba na základe týchto informácií sa nám podarilo zabezpečiť plnenie dlhodobého plánovania s víziou do roku 2030, vrátane zvýšenej starostlivosti o vojakov. Naše heslo všetko pre vojaka nie je iba pustým výrazom, ale chceme to skutočne naplniť. Bez dobre vycvičeného, materiálne zabezpečeného a kvalitne zaplateného personálu nám ozbrojené sily nebudú k ničomu," doplnil Gajdoš. Aj podľa generála Maxima je potrebné sa pozrieť na reálne podmienky, ktoré v ozbrojených silách momentálne sú.

TOP videá

Vníma posun

"Som rád, že sa vrchní velitelia zúčastňujú na pravidelných hodnoteniach v rámci ozbrojených síl. Mojím cieľom je nastaviť reálne tvár situácii, ktorú dnes v armáde máme. Plány sú krásne, vítame ich, snažíme sa ich plniť, ale realita je trošku iná. Denno-denné zabezpečenie takéhoto kolosu nie je jednoduché, pretože to nie je iba pochodovanie tam a naspäť, ale predovšetkým zabezpečenie úloh, pohotovostných jednotiek či záchranných tímov pre prípad potreby," priblížil reálne problémy Maxim.

Ako ďalej uviedol, je pripravený niesť za plnenie úloh osobnú zodpovednosť. "Za štyri roky mojej služby vidím malý posun smerom vpred a rád vidím ministra obrany a jeho manažment, ako sa snažia zavádzať modernizačné projekty do praxe. Máme dnes vypracované stratégie a plány, ktoré chceme jednoznačne v budúcnosti naplniť,"povedal Maxim.

Podľa jeho slov si vysokú mieru dôveryhodnosti občanov ozbrojené sily za minulý rok ani nezaslúžili, je to však forma záväzku, ktorú vítajú. "Takúto verejnú mienku si asi ani nezaslúžime, je to však pre nás záväzok a chceme pokračovať v práci. Budeme sa preto snažiť odstraňovať nedostatky a vplývať na verejnosť v pozitívnom zmysle slova," uzavrel Maxim, ktorý si osobne nepamätá situáciu, že by boli ozbrojené sily tak blízko k realizácii modernizačných projektov. Vojaci by mali dostať do užívania nové moderné obrnené transportéry typu 8x8 a 4x4. Prezbrojenie by sa v budúcnosti malo dotknúť aj výmeny 3D radarov, nadzvukového letectva, či dopravných lietadiel a vrtuľníkov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá