Berényi: Maďarská menšina je odsúdená na zánik

SITA
30.4.2012 23:49

Strana maďarskej koalície bude listom informovať kompetentných funkcionárov OBSE a Rady Európy o tom, že ich odporúčania, aby Slovensko prijalo komplexný menšinový zákon či rozšírilo práva používania jazykov menšín, si nová vláda nevšíma

Berényi: Maďarská menšina je odsúdená na zánik
SITA

Pre dnešnú legislatívu a inštitucionálny rámec národnostnej politiky je maďarská komunita na Slovensku odsúdená na zánik. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi. Nová vláda sa podľa neho preto neusiluje komunite ani práva odobrať, nechystá sa ich však ani rozšíriť. SMK bude preto listom informovať kompetentných funkcionárov OBSE a Rady Európy o tom, že ich odporúčania, aby Slovensko prijalo komplexný menšinový zákon či rozšírilo práva používania jazykov menšín, si nová vláda nevšíma.

Za jedinú konkrétnu vec v programe vlády v danej oblasti považuje predseda SMK zriadenie úradu splnomocnenca vlády pre menšiny. "Avšak tento dokument nešpecifikuje jeho kompetencie ani jeho umiestnenie v rámci štátnej správy," zdôraznil zároveň Berényi, podľa ktorého úrad splnomocnenca vlády nemôže v plnom rozsahu nahradiť predošlý úrad podpredsedu vlády pre národnostné menšiny a ľudské práva.

Časť programu schváleného vládou, ktorá sa týka národnostných menšín, vôbec neberie do úvahy údaje posledného sčítania ľudu, jej konštatovania sú všeobecné a medzi menšinami nerobí rozdiel vzhľadom na ich veľkosť či špecifiká, myslí si Berényi. Dokument predložený vládou Roberta Fica podľa predsedu SMK zakladá svoju menšinovú politiku na nastávajúce štyri roky na tom, že treba podporovať väčšinový národ a menšiny rovnako, aby si zachovali svoju identitu a kultúru.

Podľa výsledkov sčítania ľudu sa na Slovensku znížil počet zástupcov maďarskej, českej a ukrajinskej menšiny. "Počet rusínskej a rómskej komunity sa síce v nevýraznej miere zvýšil, môžeme však konštatovať, že na Slovensku sú štátom garantované podmienky zachovania identity národnostných menšín nepostačujúce," myslí si predseda SMK, podľa ktorého vládny program nevenuje tomuto faktu pozornosť, navyše nespomína ani prijatie odporúčaní medzinárodných organizácií.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok