Muž vysvetlil, prečo spustil falošný poplach o raketovom útoku

Muž vysvetlil, prečo spustil falošný poplach o raketovom útoku
Zdroj foto: ČTK
Zamestnanec havajského úradu civilnej ochrany, ktorý tento mesiac spustil falošný poplach pred útokom balistickej rakety na Havaj, si myslel, že štátu skutočne hrozí bezprostredný útok. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Federálnej komisie pre telekomunikácie.

Ľudia utekali z áut

Poplach na Havaji podľa FCC spôsobila kombinácia ľudskej chyby a nedostatočných bezpečnostných opatrení. "Neboli zavedené žiadne postupy, ktoré by zabránili jednotlivcovi poslať falošnú výstrahu pred jadrovým útokom," uviedol pracovník FCC v oblasti kybernetickej bezpečnosti James Wiley. Neexistovala žiadna podmienka, aby príkaz druhýkrát skontroloval kolega, alebo aby ho odsúhlasil vedúci pracovník, dodal Wiley.

FCC ďalej uviedla, že príslušný zamestnanec síce odmietol spolupracovať s federálnymi vyšetrovateľmi, ale po incidente poskytol písomné stanovisko. SMS s oznámením, že k Havajským ostrovom sa blíži balistická raketa, dostali obyvatelia 13. januára. Táto správa vyvolala na ostrove paniku - ľudia opúšťali svoje autá na diaľnici a pripravovali sa na útek zo svojich príbytkov. Až po viac ako polhodine prišlo oznámenie, že ich v skutočnosti nijaká raketa neohrozuje.

Zamestnanca preložili

Príslušného zamestnanca, ktorý omylom spustil varovný systém, medzičasom preložili na iné pracovisko v rámci úradu. Okrem toho došlo aj k zmenám v pravidlách informovania verejnosti o prípadnom ohrození: aktiváciu systému a preverovanie približujúcich sa objektov majú teraz na starosti dve osoby a v prípade chyby môže byť falošný poplach odvolaný v priebehu niekoľkých sekúnd.

Vedúci havajského úradu civilnej ochrany Verne Miyagi svojho času uviedol, že poplach bol 13. januára odvolaný po 38 minútach, pričom zamestnanci civilnej správy si svoju chybu uvedomili už tri minúty po zverejnení varovania. Ďalších vyše 30 minút však trvalo, kým ju odstránili: počítačový systém totiž nebol naprogramovaný na takýto prípad a špecialisti boli nútení vytvoriť a zadať nový príkaz.

Americký štát Havaj v decembri po prvý raz od skončenia studenej vojny vykonal skúšku systému varovania pred jadrovým útokom. Príčinou tohto kroku boli obavy z agresie Severnej Kórey.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá