Demokrati stopli republikánsky zákon proti potratom, Trump je sklamaný

Demokrati stopli republikánsky zákon proti potratom, Trump je sklamaný
Zdroj foto: SITA/AP
Opoziční demokrati v americkom Senáte zablokovali návrh zákona, ktorý by v USA značne skomplikoval potraty. Na základe návrhu predloženého republikánskym senátorom Lindseyom Grahamom by boli potraty po 20. týždni tehotenstva prakticky nevykonateľné.

Republikáni dali o návrhu hlasovať s vedomím, že kvôli svojej tesnej väčšine nemôžu uspieť. Návrh potreboval na schválenie 60 hlasov, republikáni ich majú v 100-člennom Senáte len 51. Republikáni sa už roky snažia prijať právne predpisy, ktoré by obmedzili v Spojených štátoch potraty, a to aj napriek tomu, že Najvyšší súd v roku 1973 podporil právo ženy umelo prerušiť tehotenstvo.

Neschválený návrh zákona, ktorý zakazuje potraty po 20 týždni tehotenstva s výnimkou prípadov znásilnenia, incestu a zdravotných rizík pre matku, prešiel v októbri republikánmi ovládanou Snemovňou reprezentantov. V Senáte proti nemu hlasovali aj dve republikánske senátorky Susan Collinsová a Lisa Murkowski.

Prezident Donald Trump označil zlyhanie prijatia zákona známeho pod názvom Pain-Capable Unborn Child Protection Act za "sklamanie" a vyzval senátorov, aby svoje rozhodnutie prehodnotili. Trump, Graham a ďalší pripomenuli, že USA patria medzi sedem krajín vrátane Číny a KĽDR, ktoré umožňujú potraty po 20. týždni. Niektorí demokrati tvrdia, že zákon zabráni ženám dostať sa k bezpečnej a cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti. Senátorka Dianne Feinsteinová varovala, že legislatíva oslabí ochranu žien v prípade znásilnenia alebo incestu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá