NASA chystá špeciálny projekt pri príležitosti výročia tragédie Challengeru

NASA chystá špeciálny projekt pri príležitosti výročia tragédie Challengeru
Zdroj foto: SITA/AP
Pred vyše troma desaťročiami, 28. januára 1986, sa odohralo jedno z najväčších nešťastí vo svete vedy a skúmania vesmíru. Len 73 sekúnd po štarte explodoval americký raketoplán Challenger a na jeho palube zahynuli všetci členovia posádky - veliteľ Francis Scobee, Judith Resniková, Michael Smith, Ronald McNair, Gregory Jarvis, Ellison Onizuka a Christa McAuliffeová.

Okrem atronautov a vedcov bola členkou posádky aj učiteľka. Mala byť prvou civilistkou vo vesmíre a mala zrealizovať špeciálny projekt – nakrútiť vo vesmíre videá, ktoré by školy na celom svete mohli používať na vzdelávanie. Študenti sa však zaujímavých učebných materiálov nikdy nedočkali. Christa McAuliffeová mala v čase nešťastia 37 rokov.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír sa teraz rozhodol spomínaný projekt zrealizovať. Robí tak pri príležitosti Roka vzdelávania na stanici, ktorý vyhlásil v septembri 2017. Videá nakrútia na Medzinárodnej vesmírnej stanici astronauti Joe Acaba a Rick Arnold, obaja bývalí pedagógovia. Prvý z nich už na stanici je, druhý tam poletí v marci. Nakrútenie učebných videí je podľa NASA skvelým spôsobom, ako si uctiť a pripomenúť Christu aj celú posádku.

"Christa ich navrhla s veľkou starostlivosťou a expertízou a pre pedagógov budú hodnotné. Ako nové nástroje im pomôžu inšpirovať študentov a posilniť ich záujem o vedu, technológiu, vzdelávanie a matematiku. Bude to pokračovanie skutočného dedičstva misie Challengeru," uviedla tento týždeň na svojej webovej stránke NASA. Videá a k nim pripojené prednášky budú od jari tohto roka dostupné na webovej stránke Centra Challengeru www.challenger.org, ktoré na projekte spolupracuje. Centrum založili v roku 1986 na pamiatku posádky raketoplánu a zamerané je na experimentálne vzdelávanie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá