V Národnej rade otvorili výstavu na pamiatku obetí holokaustu

Pred 73 rokmi Červená armáda oslobodila koncentračný tábor Auschwitz Birkenau v Poľsku okupovanom Nemcami. 27. január je preto Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Hrôzu vtedajšej doby zachytil Poliak Marian Kolodziej. Jeho dielo je možné vidieť na výstave Apokalypsa 20. storočia v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky.

Svedectvo z továrne smrti

Apokalypsa 20. storočia je názov výstavy vo vstupných priestoroch Národnej rady SR. Autorom je poľský umelec Marian Kolodziej, ktorý bol väzeň č. 432 vo vyhladzovacom koncentračnom nacistickom tábore Auschwitz-Birkenau.

"Výstava je svedectvom z továrne smrti, ako tábor Auschwitz nazývajú. Na pôde nášho zákonodarného zboru si týmto činom pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu a všetky obete druhej svetovej vojny. V tábore prišlo o život viac ako jeden milión ľudí. Nacistické besnenie tam neprežili aj mnohí naši občania. Autor výstavy prežil väčšinu vojny práve v Auschwitzi.

Jeho sugestívne obrazy nás vtiahnu do obdobia, keď ľudský život stratil svoju hodnotu, keď víťazili v ľuďoch zvieracie pudy. Je to šokujúci príbeh a nemé svedectvo o živote v bezprostrednej blízkosti zla. Sila jeho výpovede pramení z osobnej skúsenosti. Pokúsil sa ukázať, k čomu vedie odmietnutie ľudského princípu a základných hodnôt. Čo dokázal nacizmus a jeho ideológia nenávisti napáchať na celej ľudskej civilizácii," uviedol v príhovore predseda NR SR Andrej Danko, ktorý nad výstavou prevzal záštitu. Na jej piatkovej vernisáži sa zúčastnil poľský veľvyslanec Leszek Soczewica, poslanci NR SR, zástupcovia cirkvi a ďalší hostia.

Namiesto tváre čísla

Autoportrét, Zbičovaný, Ustarostený väzeň, Táborová apokalypsa, Procesia čísiel, Druhá totalita, Apoteóza smrti, Babylonská veža – továreň na smrť, Tod macht frei, Posledný súd a ďalšie kresby ceruzou sú svedectvom neľudskej doby, slová zatvorené v kresbách. Dielo Táborová kapela zobrazuje kostlivcov, ktorí muzicírujú podobným smutným spoluväzňom. Na niektorých kresbách sú namiesto ľudskej tváre čísla, ktoré mal každý väzeň namiesto mena.

Mariana Kolodzieja, narodený v roku 1921, doviezli z Tarnowa do Auschwitzu v prvom transporte 14. júna 1940 a žil v ňom do septembra 1944, kedy ho premiestnili do tábora v Gross Rosene. Po vojne vyštudoval Fakultu scénografie na Akadémii výtvarných umení v Krakove. Realizoval viac ako 200 scénografií pre divadlá a filmy. Takmer polstoročie sa nevenoval životu v koncentračnom tábore.

TOP videá

Až začiatkom 90. rokov postihnutý mozgovou príhodou, v dôsledku ktorej stratil takmer úplne schopnosť pohybu, vytvoril súbor diel o zážitkoch v tábore: Dosky pamäti, Labyrinty. Kreslil tak, že mu manželka priväzovala ceruzku k ruke. V rokoch 1993 až 2009, niekoľko mesiacov pred smrťou vytvoril 250 čiernobielych kompozícií. Tvoria stálu expozíciu v Centre sv. Maximiliána Kolbeho v poľských Harmežiach pri Osvienčime. Výstava potrvá do konca februára.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá