Mimoriadna schôdza o pláne obnovy nebola, neschválili program

TA3 TASR
24.9.2020 12:20

Poslanci neschválili program mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú inicioval Smer-SD k európskemu plánu obnovy.

Schôdzu inicioval Smer

Plénum nebude na 13. mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR rokovať o pláne obnovy. Schôdzu inicioval opozičný Smer-SD, ktorý chcel, aby parlament prijal stanovisko k tomuto dokumentu. Za program schôdze zahlasovalo len 56 zo 133 prítomných poslancov.

Predseda Smeru-SD a poslanec Robert Fico v procedurálnom návrhu v pléne uviedol, že navrhuje, aby NR SR vzala na vedomie článok 2 ústavného zákona o spolupráci parlamentu a vlády v záležitostiach Európskej únie. Ten podľa neho konštatuje, že ak sa NR SR nevyjadrí k návrhu stanoviska SR do dvoch týždňov, toto stanovisko je pre vládu záväzné. "Pripomínam, pán predseda, že návrh stanoviska podľa ústavného zákona bol predložený vo štvrtok minulý týždeň. Vo štvrtok o týždeň nadobudne, ak sa národná rada nevyjadrí k tomuto bodu, toto stanovisko záväznosť," adresoval Fico predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi. Kollár potvrdil, že má pravdu. "Budeme sa tým musieť zaoberať," dodal.

Nemáme nič, tvrdí Kamenický

Smer-SD chcel, aby parlament prijal stanovisko k plánu obnovy. Iniciátori mimoriadnej schôdze v návrhu uznesenia chceli prijať viaceré body. Národný plán obnovy by mal podľa nich objasniť spôsob, ako posilní rastový potenciál krajiny, tvorbu pracovných miest a ekonomickú a sociálnu odolnosť. Tiež sa zaoberá viacerými oblasťami, na ktoré sa má pri kreovaní plánu klásť dôraz, a to napríklad na rozvoj potenciálu kvalifikovanej pracovnej sily, programy a investície v oblasti štrukturálnych reforiem školstva, výskumu, vývoja.

Uznesenie malo zároveň zaviazať vládu, aby pri vypracovaní národného plánu zachovala zaužívanú úroveň sociálneho dialógu, mali by byť nominovaní experti pre včasné posúdenie plánu. Navrhované uznesenie malo súčasne zaviazať predsedu vlády Igora Matoviča, aby zabezpečil včasné zaradenie národného plánu obnovy na prerokovanie do parlamentu ešte pred jeho formálnym doručením Európskej komisii.

Smeru-SD sa podarilo vyzbierať 37 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze. Plán obnovy má byť financovaný z európskych zdrojov v rámci programu Next Generation EU. "Nemáme nič na stole a je veľmi dôležité, aby NR SR mohla posvätiť plán, ktorý chce vláda poslať EK. Plán obnovy je o tom, aby sme prečkali krízu, ako ideme prekonať pokles hospodárskeho rastu. Toto vláda nerobí a bez toho, aby o tom rokoval parlament, si vláda nemôže poslať takýto plán EK. To, čo predvádza premiér Igor Matovič, je absolútny amaterizmus," vyhlásil ešte minulý týždeň poslanec a podpredseda Smeru-SD Ladislav Kamenický. Predseda strany Robert Fico je tiež presvedčený, že národný plán obnovy musí byť prijatý "v rámci sociálneho dialógu".

Na aktuálnej septembrovej schôdzi národnej rady sa možno ešte bude rokovať o pláne obnovy. Povedal to predseda parlamentu Boris Kollár. Do programu schôdze by podľa neho mohli zaradiť podobný návrh, ktorý podal Smer-SD, keď inicioval mimoriadnu schôdzu.

"Rokujeme o tom s koaličnými poslancami. Niečo na tento spôsob by sme chceli priniesť, aby sme tento bod otvorili a dostali poslanci viac informácií," povedal Kollár.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok