Česi si volia hlavu štátu, druhé kolo volieb potrvá dva dni

Českí voliči si vyberajú svojho prezidenta. O funkciu sa znovu uchádza víťaz prvého kola a súčasný prezident Miloš Zeman. Jeho súperom je bývalý riaditeľ českej akadémie vied Jiří Drahoš.

Online sme ukončili.

22:30 Hlasovať podľa volebných komisií prišla približne polovica voličov, zvyšní budú mať šancu v sobotu, 27. januára.

22:20 Úradujúci predseda ČSSD Milan Chovanec volil aj v druhom kole prezidentských volieb Miloša Zemana. Nie je k nemu vraj nekritický, ale pre súčasnú dobu ho považuje za lepšie riešenie. Jiří Drahoš je zatiaľ veľká neznáma, povedal Chovanec pre ČTK.

22:00 Prvý deň druhého kola českých prezidentských volieb 2018 sa skončil. O 22.00 h sa uzavreli volebné miestnosti na celom území Česka, aby sa opäť otvorili v sobotu o 08.00 h, keď budú voľby hlavy štátu pokračovať ostávajúcich šesť hodín.

21:55 V Brne v okrsku v časti Stránice sa opil člen volebnej komisie, predsedkyňa komisie preto zavolala mestskú políciu. V tlačovej správe to uviedol hovorca brnenských strážnikov Jakub Ghanem. Muž údajne chodil popíjať von z miestnosti, predsedkyňa ho vykázala ešte pred príjazdom hliadky.

21:45 Stopercentnú volebnú účasť už zaznamenali v najmenšej obci Plzeňského kraja Čilá (Rokycansko). Všetkých 15 miestnych oprávnených voličov tu hlasovalo v prvý deň druhého kola prezidentských volieb. Aj napriek tomu, komisia nemôže volebnú miestnosť uzavrieť a ísť domov. Musí počkať až do soboty 14:00 hod., keby prišiel ešte voliť niekto cudzí s voličským preukazom, povedala zapisovateľka volebnej komisie Ivana Hájková.

21:25 Vo Washingtone DC začal pre českých voličov o 20:00 (SEČ) druhý volebný deň.

21:10 Na teplickom gymnáziu večer vhodil svoj hlas do urny performer Stanislav Müller. Prišiel v originálnej zrkadlovej kombinéze so zrkadlovou palicou. Masku si pred komisiou musel kvôli identifikácii sňať. Mirror Manom, čiže zrkadlovým mužom, je Müller od roku 1995, kedy vznikol rovnomenný umelecký projekt.

20:20 Záujem o druhé kolo volieb v Bedřichově v Jizerských horách je enormný. Doteraz odvolilo v obľúbenom zimnom stredisku viac ľudí než v prvom kole. Kvôli veľkému záujmu si volebné komisie museli nechať poslať ďalšiu sadu hlasovacích lístkov s kandidátmi. Žiadne problémy to ale podľa zapisovateľky Reginy Keltnerovej nespôsobilo.

Jedna sada volebných lístkov, čo je 500 kusov, by bežne stačila. "Máme tu asi 240 voličov," uviedla Keltnerová. Podobne ako v prvom kole aj dnes v obci volia rekreanti na voličské preukazy. "Teraz večer je to voľnejšie, ale ľudia stále chodia," dodala zapisovateľka.

20:10 Minimálne jeden českobudejovický okrsok ponúkal asi 15 minút voličom hlasovacie lístky troch kandidátov. Voliči tak mohli okrem Miloša Zemana a Jiřího Drahoša podporiť aj Pavla Fischera. Podľa námestníka ministra vnútra ČR Petra Mlsny pochybenie neohrozilo priebeh volieb. Išlo o tri hlasovacie lístky, ktoré zostali na stole omylom.

19:55 Vo väznici v Liberci a Jablonci nad Nisou odovzdalo svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb 487 väzňov, čo predstavuje účasť takmer 85 %. Vo väznici v Stráži pod Ralskem budú môcť odsúdení voliť ešte v sobotu. Vyplýva to z vyjadrenia od zástupcov v Libereckom kraji.

19:35 Jiří Drahoš na sociálnej sieti vysvetľuje, prečo nie je podľa neho správne po tretí raz navrhnúť na post premiéra rovnakého kandidáta.

18:45 "Tak odvoleno, přátelé!" napísal na sociálnej sieti kandidát Jiří Drahoš. Pripojil aj fotografie s deťmi zo základnej školy v Lysolajích, ktoré mu darovali nakreslený obrázok pre šťastie.

18:35 V Brne je o hlasovanie vraj veľký záujem.

18:05 Ďalší z neúspešných prezidentských kandidátov Michal Horáček volil Zemanovho vyzývateľa v Roudnici nad Labem. V Prahe podporili Drahoša svojimi hlasmi predseda Starostov a nezávislých Petr Gazdík, ako aj líder Českej pirátskej strany Ivan Bartoš.

17:50 Polonahá aktivistka radikálneho hnutia Femen - v prvý deň druhého kola českých prezidentských volieb - demonštrovala u českého veľvyslanca v Kyjeve s vychádzkovou palicou a s nápisom na vlastnom tele, ktorý súčasného českého prezidenta Miloša Zemana označoval za "krívajúcu príšeru". O akcii informovalo na svojom webe samo hnutie. "Na fanúšičky protikandidáta nereagujem," uviedol na otázku ČTK prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

17:05 Neúspešný kandidát na prezidenta Michal Horáček vhodil svoj hlas v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Do volebnej miestnosti ho odprevadila dcéra a dokumentarista, ktorý nakrúca snímku o príbehu Horáčkovej prezidentskej kampane. Vyštudovaný sociálny antropológ nevylúčil, že by sa ďalej politicky angažoval, chce ale najprv počkať na výsledky volieb.

17:00 Pri druhom kole prezidentských volieb ponúkal minimálne jeden českobudějovický okrsok asi 15 minút voličom hlasovacie lístky troch kandidátov. Okrem Miloša Zemana a Jiřího Drahoša tak mohli podporiť aj Pavla Fischera. Novinárom to potvrdila predsedníčka volebnej komisie.

16:45 Predseda komunistov Vojtěch Filip pri volebnej urne uviedol, že Jiří Drahoš nemá politickú prax. Filip to tvrdil s ohľadom na situáciu okolo Brexitu, keď si česká strana bude musieť vyjednať podmienky pre krajanov žijúcich vo Veľkej Británii.

16:00 Výsledky prezidentských volieb prejedná Štátna volebná komisia v pondelok a majú byť vyhlásené v Zbierke zákonov 30. januára.

15:40 O českej politike sme sa v Prahe rozprávali s politológom Janom Kubáčkom.

15:30 "Veľmi si cením tú energiu, ktorú vyvolali prezidentské voľby. Nech to dopadne akokoľvek, tá energia určite nebude zmarená," povedal Jiří Drahoš po odovzdaní hlasu v druhom kole prezidentských volieb.

15:20 Miloš Zeman odhlasoval. V hlasovacej miestnosti aj pred vstupom boli zabezpečené prísne bezpečnostné kontroly. Dovnútra sa nedostalo asi 20 novinárov. "Práve čakám, kedy sa zase vyrúti polonahá žena, ale tentokrát už asi nie," pripomenul incicent z minulého kola sám prezident.

15:15 Jiří Drahoš by ako prezident nemenoval šéfa ANO Andreja Babiša do funkcie premiéra, ani keby mu ho v prípadnom treťom pokuse o zloženie vlády navrhol šéf Poslaneckej snemovne Radek Vondráček z ANO.

15:10 Vaclav Klaus volil opäť Zemana. "Pre mňa je pán Drahoš riskantná voľba a musím povedať, že sa jej bojím," povedal.

14:55 Predseda ODS Petr Fiala podporuje Drahoša. "Rozdeluje spoločnosť a znejasňuje našu zahranično-politickú pozíciu," povedal na margo Zemana.

14:50 Predseda hnutia Sloboda a priama demokracia Tomio Okamura volil súčasného prezidenta Zemana.

14:00 V Českej republike otvorili volebné miestnosti. Volebné miestnosti budú rovnako ako počas prvého kola otvorené dnes do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

13:20 Voľby sleduje priamo v Prahe redaktor zahraničnej redakcie Vlado Lichvár. O situácii v Čechách sa rozprával s politológom Lukášom Jelínekom.

12:00 Ako sa k voľbám stavajú obyvatelia Česka? Odpovie nám spolupracovník TA3 v Prahe David Vozdecký.

11:30 Miloš Zeman má za sebou bohatú politickú kariéru. Pozrite si jeho profil, ktorý sme pre vás pripravili v TA3.

11:00 Pozrite si profil bývalého šéfa Českej akadémie vied – profesora Jiří Drahoš. Je silným súperom súčasného prezidenta Miloša Zemana.

10:00 Štvrtkovú debatu českých prezidentských kandidátov hodnoti lídri českých politických strán.

"Som na strane pána profesora Drahoša. Pripadá mi, že pánovi profesorovi viac sedí formát pokojnejšej debaty než formát, ktorý bol viac divadelný," komentoval predseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil.

"Presvedčivá je pre nás doterajšia práca prezidenta a jeho politické názory. Naopak akékoľvek krásne reči, ktorými sa dnes pán Drahoš zrazu vydával za bojovníka s Bruselom a migrantmi, ťažko prekryjú jeho doterajšiu nečinnosť," konštatoval po debate predseda SPD Tomio Okamura.

"Hodnotím to ako vyrovnaný výkon a konečne i zo strany súčasného prezidenta aj celkom kultivovaný duel," uviedol pre Novinky.cz podpredseda ODS Miloš Vystrčil.

Súčasný český premiér a líder hnutia ANO Andrej Babiš pre Novinky.cz povedal, že debatu nesledoval, lebo je na pracovnej ceste v švajčiarskom Davose.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá