Plánom na údajnú vraždu Fegyveresa sa už zaoberá prokuratúra

Aktualizované:
Generálna prokuratúra vypočula svedka únosu Michala Kováča mladšieho - Oskara Fegyveresa vo veci prípravy jeho vraždy.

O plánoch na likvidáciu prehovoril Kosík

"Môžeme potvrdiť, dnes sa Oskar F. na základe telefonického predvolenia námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek dostavil na Generálnu prokuratúru za účelom vykonania úkonu trestného konania," uviedla pre web hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. K tomuto kroku Generálnej prokuratúry pristúpila po tom, čo o Fegyveresovej likvidácii začal hovoriť bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík, ktorý sa na únose podieľal a teraz je väznený v Mali.

"Predmetným medializovaným informáciám Generálna prokuratúra SR naďalej venuje náležitú pozornosť z hľadiska uplatnenia jej právomoci a pôsobnosti. V tejto chvíli vzhľadom na aktuálny stav trestného konania v jednotlivých trestných veciach a za účelom úspešného skončenia trestného konania nie je možné poskytnúť bližšie informácie," dodala Predajňová.

TOP videá

Jeden z piatich členov komanda

Kosík, jeden z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta, tvrdí, že únos riadil osobne vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Uvádza to vo vyhlásení, ktoré poslal denníku Sme. "Všetko bolo riadené Ivanom Lexom. Vedel o každom kroku príslušníkov SIS počas únosu," píše Kosík vo vyhlásení. Akciu podľa jeho slov zo služobného auta v blízkosti kontroloval vtedajší námestník tajnej služby Jaroslav Svěchota.

Lexa podľa Kosíka dával rozkazy zo svojej kancelárie. Kosík chce o kauze vypovedať. Vo vyhlásení zdôrazňuje, že si je vedomý možných právnych následkov. Uvádza tiež, že nie je pod vplyvom omamných látok, alkoholu a nikto ho k ničomu nenútil.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá