Mizík z ĽSNS čelí obžalobe pre šírenie extrémizmu na Facebooku

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na poslanca Stanislava Mizíka. Ten je obvinený zo zločinu výroby extrémistických materiálov, zločinu rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Rozpísal sa o vyznamenaniach

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 24.1. na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Stanislava M. obvineného zo zločinu výroby extrémistických materiálov, zločinu rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia, národa, rasy a presvedčenia," povedala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Podľa ÚŠP sa ako poslanec v januári 2017 podieľal na vyhotovení textového dokumentu s urážlivým obsahom, ktorý bol zverejnený ako status na sociálnej sieti Facebook v rámci profilu „Volá hlas Gemera/Ľudová strana – Naše Slovensko“ a v rámci profilu „Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Bratislavský kraj“.

Text sa mal týkať udeľovaní štátnych vyznamenaní prezidentom. „Z jeho obsahu vyplývalo, že obvinený vyjadruje nesúhlas voči udeleniu štátnych vyznamenaní rôznych stupňov pri príležitosti 24. výročia vzniku SR trom osobám z dôvodu príslušnosti k židovskej národnosti alebo náboženskému vyznaniu,“ doplnila Tökölyová. Status mal byť následne preberaný a zverejňovaný v plnej alebo skrátenej forme najmä na internetových stránkach.

TOP videá

Ďalší poslanec ĽSNS pred súdom

Iný poslanec ĽSNS, Milan Mazurek, sa postaví pred sudcu Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 26. februára tohto roka. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na neho obžalobu pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, farbu pleti či pôvod rodu.

Špecializovaný trestný súd uznal poslanca za vinného za hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika odvysielané v Rádiu Frontinus. Dostal peňažný trest 5000 eur, ak by ho nezaplatil, musel by ísť na polroka do väzenia. Navyše by stratil poslanecký mandát. Mazurek vinu odmieta, chystá sa brániť na súde a voči trestnému rozkazu podal odpor.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá