SDKÚ-DS: Programové vyhlásenie vlády neobsahuje žiadne riešenia

SDKÚ-DS: Programové vyhlásenie vlády neobsahuje žiadne riešenia
Zdroj foto: SITA
Telefónny zoznam je zaujímavejšie čítanie ako Programové vyhlásenie vlády SR. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

"Ľudia, ktorí čakali nádej na lepší život, budú sklamaní. Vláda hovorí konkrétne veľmi málo, konkrétne hovorí len to, kde chce zobrať peniaze, kde chce zvýšiť dane, ale málo hovorí, ako ich použije. Myslím si, že pri takejto sile poslancov je to naozaj veľmi málo a ministri sa príliš veľa nenarobia," zdôraznila Žitňanská. V SDKÚ-DS sú podľa jej slov presvedčení, že ľudia majú nárok na to, aby mohli normálne žiť.

"Máme pocit, že tieto práva občanov sa vo vládnom programe stratili. Je tam stokrát slovo istota, ale je to istota pre vládu samotnú, istota toho, aby sa o štyri roky nikto nemohol pýtať, či vládny program bol splnený alebo nie," vysvetlila. Žitňanská tvrdí, že vláda chce všetko len zvážiť, prehodnotiť a pripraviť koncepciu. "Ťažko sa teda vyjadruje ku konkrétnym zámerom, ktoré sa tam dajú len veľmi ťažko vyčítať. Naša strana je preto pripravená v opozícii na 100-percentný výkon," avizovala.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník podčiarkol, že prichádza vláda istoty stagnácie. "Vláda, kedy ľudia majú istotu, že sa nebudú mať lepšie. Vládny program na jednej strane deklaruje potrebu rastu, ale je plný antirastových opatrení. Všetko budú platiť bežní ľudia, a to cez zvýšené a nové dane a predovšetkým cez svoje súkromné úspory určené na starobu a dôchodok," upozornil.

Podľa jeho slov Slovensko po celé minulé obdobie vedelo jednu vec, a to, že ak chce byť úspešnou krajinou, musí byť atraktívnym štátom s výhodným daňovým systémom. "Vláda v programe hovorí o tom, že má v pláne zdvíhať dane, ktoré sú nižšie ako v okolitých krajinách. Teda vláda chce túto našu výhodu zrušiť. Na jednej strane nadbiehame európskym socialistom, ktorí naše výhodné podmienky často kritizovali a zároveň SR prestane byť atraktívna a stane sa ekonomickou perifériou Európy," dodal.

SDKÚ-DS sa bude vládnemu programu venovať aj v stredu (2.5.) na zasadnutí straníckeho prezídia, kde bude prítomný aj poslanecký klub. O záveroch budú predstavitelia strany informovať.
Ficov kabinet si pre výkon svojho štvorročného mandátu stanovil desať kľúčových úloh.

Prvou je zmiernením dosahov krízy posilniť istoty ľudí, nasleduje konsolidácia verejných financií tak, aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod troma percentami HDP. V prioritách sú aj podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability, zníženie vysokej nezamestnanosti mladých ľudí a systematické riešenie problému dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti, zvýšenie vymožiteľnosti práva a systematická likvidácia korupcie na všetkých stupňoch spoločnosti i konsolidácia verejného zdravotníctva s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu.

Vláda do prioritných úloh zaradila aj posilnenie spoluzodpovednosti za plnenie strategických cieľov EÚ a zároveň presadzovanie oprávnených záujmov SR v únii, efektívne využitie prostriedkov z fondov EÚ na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti, posilnenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti spoločnosti, založenie dlhodobých tendencií pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj Slovenska a pre zlepšenie kvality života. Napokon kabinet chce byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom vytvorenej Rady solidarity a rozvoja za účasti partnerov sociálneho dialógu.

Záznam TB SDKÚ-DS o návrhu programového vyhlásenia vlády

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá