Voľby sa skončili. Lukašenko je podľa exit pollov suverénny víťaz

Voľby sa skončili. Lukašenko je podľa exit pollov suverénny víťaz

9.8.2020 19:28 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko vyhral prezidentské voľby v Bielorusku. Z tzv. exit polls zrealizovaných na objednávku televízie Mir a citovaných agentúrou TASS vyplýva, že získal 79,7 percenta hlasov.

Voľby sa skončili. Lukašenko je podľa exit pollov suverénny víťaz

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko vyhral prezidentské voľby v Bielorusku. Z tzv. exit polls zrealizovaných na objednávku televízie Mir a citovaných agentúrou TASS vyplýva, že získal 79,7 percenta hlasov.

Vložiť video

Ústredná volebná komisia označila prezidentské voľby za platné. Jej predsedníčka Lidija Jermošinová informovala, že predbežné výsledky prezidentských volieb budú zverejnené v pondelok okolo 02.00 h miestneho času.

Voliči tvorili dlhé rady

Podľa tohto zdroja Svitlana Cichanovská dostala vo voľbách podporu od 6,8 percenta voličov. Agentúra TASS pritom súčasne informovala, že v Minsku bolo hlasovanie vo voľbách predĺžené pre dlhé rady voličov tvoriace sa pred niektorými volebnými miestnosťami. Podľa agentúry TASS to potvrdila predsedníčka Ústrednej volebnej komisie Lidija Jermošinová. ÚVK okrem toho informovala, že počas volieb došlo k prípadom vedomého poškodzovania hlasovacích lístkov, čo viedlo k ich nedostatku.

Bieloruská opozícia čaká na oficiálne výsledky sčítania hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách a zatiaľ nebude ľudí vyzývať na protesty. Vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy to uviedla Marija Kolesnikovová, členka štábu neúspešnej prezidentskej kandidátky Svitlany Cichanovskej.

Pozorovatelia delegovaní na prezidentské voľby v Bielorusku Spoločenstvom nezávislých štátov medzičasom konštatovali, že pred mnohými volebnými miestnosťami sa v nedeľu vytvárali dlhé rady voličov. Vo svojom predbežnom hodnotení volieb však títo pozorovatelia uviedli, že nezaznamenali "zjavné" prípady porušenia zákona o voľbách či konfliktné situácie.

Voľby sprevádzalo napätie

Agentúra TASS podvečer informovala, že krátko pred zatvorením väčšiny volebných miestností polícia pre peších prehradila vstupy na Námestie nezávislosti v centre Minska, kde sa nachádza aj úrad vlády a sídlo ÚVK. Mnohé médiá v nedeľu popoludní zverejnili fotografie a videá, ako na niektorých uliciach Minska stoja kolóny policajných skriňových nákladných áut, vodné delá i autobusy.

Ako informoval bieloruský spravodajský portál TUT.by, vodiči týchto vozidiel na otázku, prečo sú tam, odpovedali, že"idú rozháňať demonštrantov". Podľa svedectiev čitateľov zverejnených portálom TUT.by do autobusov nastupovali "milicionári" s ochrannými štítmi. Vstupy do viacerých ulíc, kde sú takéto kolóny zaparkované, sú prehradené.

Viac
k Téme

Cichanovská je presvedčená o výhre

Kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Svitlana Cichanovská je presvedčená o svojom víťazstve v nedeľných voľbách. Podľa alternatívnych prepočtov, ktoré pripravil jej volebný štáb, mohla vo voľbách získať viac ako 80 percent hlasov. Cichanovská je presvedčená o tom, že za ňu hlasovala väčšina voličov. "Verím svojim očiam... Väčšina bola za nás," povedala Cichanovská na tlačovej konferencii v Minsku, kde komentovala údaje z tzv. exit polls a výsledky hlasovania vo volebných miestnostiach v kasárňach.

Vyzvala vychádzať z protokolov sčítania hlasov v tých volebných miestnostiach, kde podľa jej názoru výsledky neboli sfalšované. V tejto súvislosti jej štáb uviedol, že Cichanovská v Minsku vyhrala v najmenej šiestich volebných miestnostiach. Úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka porazila s veľkým rozdielom hlasov.

Členka Cichanovskej volebného štábu Veranika Capkalová informovala, že Cichanovská v prípade pochybností podá sťažnosti, vrátane súdnych, na výsledky prezidentských volieb.

TOP videá