Článok bol aktualizovaný:
Africký mor ošípaných najnovšie potvrdili v chove domácich ošípaných v obci Janík v okrese Košice-okolie. Ide o druhé takéto ohnisko nákazy v tomto roku na Slovensku a prvé v okrese Košice-okolie. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR.
Obec Janík sa nachádza približne dva kilometre od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení AMO vírusu v populácii diviakov.
Nákazu potvrdili v nekomerčnom chove s 20 kusmi ošípaných pre vlastnú spotrebu chovateľa. Počas víkendu boli u dvoch ošípaných pozorované prvé zdravotné problémy, neprijímali krmivo, prvá odmietala vstať. Následne tieto ošípané uhynuli. Privolaní súkromní a úradní veterinárni lekári zhodnotili situáciu a zdravotný stav zvierat na mieste, vykonali odber vzoriek a pitvu uhynutých ošípaných. Následná pitva ošípaných poukázala na nákazu AMO.
Zvieratá v ohnisku nákazy, ako aj kontaktné identifikované chovy ošípaných budú utratené v najbližšom období, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy. "Vytvorené sú ochranné pásma okolo ohniska, teda obce Janík v okruhu troch kilometrov a desaťkilometrové pásmo dohľadu v súvislosti s výskytom AMO,“ uviedla Štátna veterinárna a potravinová správa SR.
Obec Janík sa nachádza približne dva kilometre od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení AMO vírusu v populácii diviakov. Samotná oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO u diviakov.


Viac
k Téme
Situácia sa zhoršuje, africký mor sa rozšíril do ďalšieho okresu
Situácia s nákazou afrického moru ošípaných sa na Slovensku výrazne zhoršuje. Od prvého prípadu pozitívneho nálezu AMO na území SR už uplynul rok. Počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu na Slovensku.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3