Exekučná amnestia sa blíži. SaS je proti, Žitňanská čaká debatu

TA3 SITA
17.1.2018 13:31

Na Slovensku sa chystá exekučná amnestia. Má pomôcť ľuďom, ktorí sú v dlhovej pasci. Nemá však podporu všetkých, podľa SaS v spoločnosti posilní morálny hazard. Ministerka spravodlivosti čaká k téme odbornú a vecnú debatu.

Desaťtisíce ľudí, ktorí naleteli

Kaliňák po rokovaní vlády uviedol, že exekučná amnestia je istým krokom vpred. Podľa jeho slov to rozviaže do určitej miery ruky ľudom, ktorí uviazli v dlhovej pasci. "Pokiaľ to pomôže pohnúť sa vpred aj na trhu práce, sme za. Ide najmä o ľudí, ktorí pracovať vedia, len majú strach, že ihneď, ako sa zamestnajú, im exekútor siahne na výplatu," uviedol Kaliňák. Ani on, rovnako ako ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská , nechcel hovoriť o podrobnostiach.

"Myslím si, že sme v tejto téme už pomerne ďaleko, ale je to záležitosť, ktorú rieši rezort spravodlivosti, preto by som nerád konkretizoval či neúmyselne zavádzal," doplnil Kaliňák. Ku svojmu kolegovi sa pridal aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, ktorý vníma prípadnú amnestiu v dvoch rozmeroch. V prvom rade uviedol sociálny aspekt, keď sú v dlhoch namočení aj dôchodcovia, ktorí iba naleteli podvodníkom. "Sú tu desaťtisíce starých ľudí, ktorí naleteli šmejdom a dlhujú za hrnce či iné veci. V takomto prípade je potrebné riešiť túto situáciu," uviedol Richter.

Exekučná agenda podľa slov ministra Richtera zamestnáva v sociálnej poisťovni desiatky exekútorov, ktorí by sa mohli venovať inej práci. "Sociálna poisťovňa má tuším 32 alebo 36 vlastných exekútorov, ktorí riešia tieto problémy. Namiesto toho by sa mohli venovať práci, kde by bola aj pre poisťovňu väčšia efektivita pri vymáhaní pohľadávok," priblížil minister. Z druhého pohľadu sú podľa ministra tisíce ľudí na úradoch práce, ktorí sa boja prijať prácu, pretože by im exekútor okamžite siahol na peniaze.

"Máme množstvo ľudí, ktorí sa boja prijať štandardnú prácu práve pre problémy s exekúciami. Ide prevažne o ľudí, ktorí vedia pracovať aj pracovali, len sa obávajú zrážok zo mzdy. Približne tisíc nám ubudlo po zmenách pri osobnom bankrote a aj istá amnestia je cestou, akou sa dá pomôcť," uzavrel Richter. Diskusia na túto tému v rámci koalície bola podľa jeho slov vecná a dobrá, bližšie podrobnosti by mohli byť známe na prelome januára a februára tohto roka.

Problém aj na strane veriteľov

„Žiadny občan na Slovensku nemôže byť na základe rozhodnutia vlády vyviazaný zo svojich finančných záväzkov spôsobom, ktorý ho navedie k opakovanému nezodpovednému správaniu sa a podporí ďalšie zadlžovanie,“ tvrdia liberáli. Zároveň občania a ani rôzne súkromné firmy podľa SaS nemôžu dostať od vlády signál, že bezbrehé zadlžovanie a nesplácanie záväzkov sa oplatí, lebo nakoniec problémy vyrieši štát na účet všetkých daňových poplatníkov.

„Ak vláda príde s takýmto nešťastným riešením, sme pripravení obrátiť sa aj na ústavný súd. Podľa nášho názoru populisticky poňatá exekučná amnestia môže byť v kolízii s princípmi trhovej ekonomiky a princípmi právneho štátu,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik. Dodal, že v SaS sú presvedčení, že rozsah nesplácaných dlhov občanov po lehote splatnosti a vysoký počet exekúcií zároveň vypovedajú o tom, že problém nie je len na strane dlžníkov, ale aj veriteľov, ktorí nedostatočne zohľadňujú solventnosť svojich klientov.

Strana SaS bude preto navrhovať, aby sa budúce náklady na exekučné konanie zákonom prenášali z dlžníkov na veriteľov. „Sme presvedčení, že práve týmto spôsobom sa eliminuje hazard na strane veriteľov a budú oveľa lepšie zvažovať, komu peniaze požičajú,“ uvádzajú v tlačovej správe.

 

Predstavitelia SaS si myslia, že oveľa väčší potenciál na riešenie dlhov má inštitút osobného bankrotu. „Vláda by mala robiť podstatne viac na jeho popularizáciu medzi občanmi, posilniť kapacity v poradenstve a znížiť jeho administratívnu náročnosť,“ poznamenala podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Téma exekučnej amnestie sa v mnohom dotýka práve sociálne vylúčených spoločenstiev, práve títo ľudia pre exekúcie pracujú len načierno a toto treba vyriešiť. Sfunkčnenie inštitútu osobného bankrotu by mohlo situáciu vyriešiť,“ uzavrela.

Očakáva odbornú a vecnú debatu

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská očakáva o exekučnej amnestii odbornú a vecnú debatu. Uviedla to po rokovaní vlády s tým, že pracovnú verziu už rezort predložil na posúdenie koaličným partnerom. "Na konci januára sa k téme vrátime. Až 3,7 milióna exekučných konaní je veľká téma, preto považujem za absolútne prirodzené, že si to musia všetci naštudovať a následne nájsť prijateľné riešenie," skonštatovala Žitňanská. Šéfka rezortu nechcela konkretizovať štátne inštitúcie, ktorých by sa amnestia mohla dotknúť. Ako dodala, bolo by veľmi nešťastné uvádzať konkrétnosti vopred, pretože by to mohlo vyvolať očakávania bez reálneho výsledku.

Žitňanská pripomenula aj skutočnosť, že inštitút osobného bankrotu na obrovské množstvo týchto problémov nepostačuje. "Dostupnejší osobný bankrot považujem za veľmi dobrý krok, najmä pre ľudí, ktorí sa dostali do dlhovej pasce a neexistuje pre nich iné východisko. Napriek tomu, keby sme sa spoliehali iba na tento inštitút, trvalo by to možno až desať rokov, pretože tej nahromadenej agendy je jednoducho priveľa, priblížila.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok