Vojna v Jemene trestá aj deti. Tisíce sú mŕtve, státisíce podvyživené

Vo vojenskom konflikte v Jemene prišlo o život alebo bolo zranených viac ako 5000 detí. Informoval o tom v utorok Detský fond OSN (UNICEF) s tým, že viac ako 1,8 milióna detí trpí akútnou podvýživou, pričom 400.000 z nich súrne potrebuje liečbu, aby vôbec prežili.

Z bilancie UNICEF-u ďalej vyplýva, že vyše dva milióny jemenských detí nechodia do školy, pričom polovica z nich od marca 2015, keď po vystupňovaní vojenského konfliktu nasledoval v Jemene vojenský zásah Saudskej Arábie a jej spojencov. UNICEF upozorňuje, že viac ako polovica mladých Jemenčanov nemá prístup k pitnej vode. Cholerou a hnačkovými ochoreniami je v Jemene nakazených vyše milión ľudí, pričom štvrtinu prípadov tvoria deti do päť rokov.

UNICEF vo svojej správe, zverejnenej v metropole Saná, konštatuje, že od marca 2015 sa v Jemene narodili viac ako tri milióny detí, čo znamená, že násilnosťami, núteným presídľovaním, chorobami, podvýživou a chudobou bude poznamenaná celá generácia.

Predstaviteľka UNICEF-u v Jemene Meritxell Relanová upozornila, že tamojšie deti trpia ničivými dôsledkami vojny, "ktorá nie je ich vojnou". Okamžitú humanitárnu pomoc potrebuje v Jemene viac ako 11 miliónov detí. OSN už pred časom označila situáciu v Jemene za najzávažnejšiu humanitárnu krízu na svete.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá