Článok bol aktualizovaný:
Koronakríza priniesla mnohé problémy v oblasti cestovného ruchu. Skonštatoval to na tlačovej konferencii podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) s tým, že ich chce aktívne riešiť. Zároveň by chcel prísť s konkrétnymi návrhmi na zmenu zákonov, ktoré by pomohli tomuto odvetviu postaviť sa na nohy.
Obrovský pokles
Laurenčík sa stretol s predstaviteľmi asociácií a zväzov cestovného ruchu na Slovensku. Priblížil, že aktuálne čísla hovoria o poklese domácich návštevníkov v porovnaní s minulým rokom o 64 % a podiel zahraničných návštevníkov klesol takmer o 67 %. "Hrozivejšie čísla sú v prípade hotelových zariadení, kde počet prenocovaní klesol medziročne o 56 %. Tieto čísla budú po ďalšom štvrťroku ešte vyššie, keďže postupné otváranie hraníc a uvoľňovanie reštrikčných opatrení sa začalo až v polovici alebo koncom piateho mesiaca," poznamenal.


Viac
k Téme
TB podpredsedu NR SR M. Laurenčíka o cestovnom ruchu na Slovensku
Pozrite si tlačovú besedu podpredsedu národnej rady Milana Laurenčíka a členov Zväzu cestovného ruchu. Hovorili o turizme a cestovnom ruchu na Slovensku. Práve cestovný ruch bol pandémiou najviac zasiahnutý a zaznamenal až 50 percentný prepad tržieb v porovnaní s minulým rokom.
Ako podpredseda parlamentu preto rozbieha projekt s názvom Podporme cestovný ruch na Slovensku. Počas leta plánuje navštíviť postupne všetky kraje v SR. Jeho cieľom je spropagovať regióny a miesta, kde by mohli občania stráviť tohtoročnú dovolenku. V rámci komunikácie s príslušnými ministrami chce zároveň po lete prísť s návrhmi zákonov na pomoc tomuto odvetviu.
Viac ako miliarda
Prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák zdôraznil, že cestovný ruch je odvetvím, ktoré asi najviac doplatilo na súčasnú koronakrízu. "To, čo nás najviac trápi, je naozaj absolútny výpadok tržieb, očakávame až 50 % pokles v medziročnom porovnaní a bavíme sa o sume, ktorá prevyšuje 1 miliardu eur," vyčíslil s tým, že problémom je aj pokles zamestnanosti a slabý dopyt po službách cestovného ruchu.
Oblasť cestovného ruchu sa podľa neho týka viacerých rezortov, napríklad dopravy, hospodárstva, práce či financií. "Potrebujeme možno nejaký koordinačný orgán, ktorý by zastrešil tieto rezorty, môže to byť napríklad rada vlády. Ja nechcem hovoriť o nejakom novom ministerstve, to je vec politická, to nech sa dohodnú politici," dodal.


Viac
k Téme
Budaj pripomenul vládny program, petíciu proti zonácii nedostal
Minister životného prostredia Ján Budaj v reakcii na výzvu predsedu parlamentu Borisa Kollára, aby sa zastavila zonácia Národného parku Muránska planina, pripomína programové vyhlásenie vlády. To zaviazalo vládu, aby bolo 50 percent územia národných parkov bezzásahový les.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3