Koalícia umožní verejnú diskusiu o GP, Smer kritizuje "lex Lipšic"

Koalícia umožní verejnú diskusiu o GP, Smer kritizuje "lex Lipšic"

3.6.2020 15:47 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR

Verejná odborná diskusia o zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora bude 24. júna v priestoroch parlamentu. Oznámil to Juraj Šeliga zo Za ľudí. Smer-SD však novelu zákona kritizuje a do spoločnej diskusie k zmenám voľby šéfa GP sa zrejme nezapojí.

Koalícia umožní verejnú diskusiu o GP, Smer kritizuje "lex Lipšic"

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Verejná odborná diskusia o zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora bude 24. júna v priestoroch parlamentu. Oznámil to Juraj Šeliga zo Za ľudí. Smer-SD však novelu zákona kritizuje a do spoločnej diskusie k zmenám voľby šéfa GP sa zrejme nezapojí.

Vložiť video

Dohoda o Lipšicovi vraj neexistuje

Na diskusiu chce koalícia pozvať zástupcov občianskych iniciatív, prokurátorov, zástupcov prezidentskej kancelárie, poslancov parlamentu, akademikov či širokú odbornú verejnosť. Šeliga uviedol, že diskusiu chcú urobiť až do naplnenia kapacity.

Viac
k Téme

Šeliga pripomenul, že koalícia nechce nikomu "šiť zákon na mieru" a nebráni sa diskusii. "Chceme, aby bola prokuratúra otvorenejšia, transparentnejšia," doplnil. "Debata začala od zlého konca, keď vystrelilo meno Daniela Lipšica," skonštatoval Šeliga, ktorý nevie o tom, že by chcel Lipšic kandidovať a neexistuje podľa neho ani dohoda, že by mal byť Lipšic zvolený. Podľa svojich slov vidí minimálne piatich neprokurátorov vhodných na túto funkciu a nie je medzi nimi Lipšic.

O dôvodoch na odvolanie bude podľa spolupredkladateľa Alojza Baránika (SaS) rozhodovať 150 členov parlamentu. "Ak sa parlament zhodne, že existujú dôvody na odvolanie v zmysle zákona, potom navrhne odvolanie pani prezidentke," dodal s tým, že generálny prokurátor by sa v tom prípade mohol obrátiť na Ústavný súd SR. Nadácia Zastavme korupciu upozornila, že novela by v prípade schválenia umožnila politickej moci odvolať šéfa Generálnej prokuratúry SR na základe veľmi všeobecného ustanovenia.

Zásah do demokratických zvyklostí?

Smer-SD novelu zákona o prokuratúre kritizuje. Podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini deklaroval, že poslanci opozície sa však určite zapoja do riadnej diskusie v pléne, upozorňuje na možné spolitizovanie prokuratúry koalíciou. Poslanec Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD) zdôraznil, že postoj strany je jasný. Odmietajú, aby mohol byť šéfom prokuratúry aj neprokurátor, rovnako namietajú verejnosť voľby v pléne.

Pellegrini avizoval, že poslanci Smeru-SD v pléne NR SR dajú jasne najavo, čo si myslia o "lex Lipšic" a nových podmienkach, ktoré majú umožniť stať sa šéfom prokuratúry aj neprokurátorom. Podotkol, že je to závažná téma a ide o veľký zásah do demokratických zvyklostí. Za nebezpečné považuje aj možnú snahu o spolitizovanie prokuratúry. "Už dupľom pri povahových črtách predsedu vlády a niektorých ministrov," podotkol s tým, že by bol problém, keby takíto ľudia dostali do rúk prokuratúru aj políciu.

Blanár predloženú novelu označil za zákon šitý pre jedného kandidáta. Koalícia podľa neho využíva veci, ktoré priniesla v iných oblastiach už predchádzajúca vláda, ako napríklad verejné vypočutie kandidátov. Podotkol, že Smer-SD nesúhlasí s tým, aby šéf generálnej prokuratúry nebol z radov prokurátorov, namieta aj možnosť jeho odvolania i navrhovanú verejnú voľbu. "S takýmto zákonom jednoducho nesúhlasíme," deklaroval.

Pellegrini: Chcú si skontrolovať dodržiavanie dohôd

Pellegrini podotkol, že vládna koalícia navrhuje verejnú voľbu kandidátov len preto, aby si vedela skontrolovať, ako hlasujú jej poslanci a či dodržiavajú koaličné dohody na mene kandidáta. Generálny prokurátor by podľa neho nemal v budúcnosti vedieť, ktorý poslanec ako hlasoval.

Predseda ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO) avizoval, že koaliční poslanci chcú k novele upravujúcej spôsob voľby generálneho prokurátora zorganizovať v parlamente verejnú diskusiu za účasti odbornej i laickej verejnosti. Prípadné úpravy či vylepšenia návrhu prichádzajú podľa neho do úvahy po tejto diskusii po prerokovaní návrhu v prvom čítaní.

Koaliční poslanci v novele zákona o prokuratúre a o rokovacom poriadku NR SR navrhujú, aby sa o funkciu generálneho prokurátora mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi. Rozšíriť by sa mal okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov navrhujú. Prejsť by mali verejným vypočutím na ústavnoprávnom výbore a voľba v pléne parlamentu by mala byť verejná.

Viac
k Téme

TOP videá