Zvolenská: Zdravotným poisťovniam zisk nepatrí

SITA
28.4.2012 16:21

Hoci Programové vyhlásenie vlády SR, ktoré prijala vláda v piatok, výslovne nehovorí o zákaze zisku zdravotným poisťovniam, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v diskusnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu potvrdila, že vláda chce poisťovniam na zisk siahnuť.

Zvolenská: Zdravotným poisťovniam zisk nepatrí
SITA

Moderátor ministerke pripomenul výrok premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z novembra minulého roku, keď Fico garantoval predloženie ústavného zákona o zákaze zisku zdravotných poisťovní, ktorý bude rešpektovať stanovisko Ústavného súdu SR a medzinárodné právo. V programovom vyhlásení sa však len píše, že "vláda prijme opatrenia v súlade s ústavou a platnou európskou legislatívou, s cieľom maximálne možného využitia prostriedkov, ktoré zo zákona vyberajú zdravotné poisťovne od občanov, na diagnostiku a liečbu pacientov."

"Pre mňa je to obsahovo to isté," uviedla Zvolenská s tým, že vláda už hľadá legislatívne správnu cestu a v súčasnosti pripravuje medzinárodnú odbornú konferenciu na túto tému, keďže ju zaujímajú odborné a ústavné postoje. "Ja som sa vyjadrila niekoľkokrát veľmi jasne, ja si naozaj myslím, že do verejného zdravotného poistenia zisk ako kategória nepatrí," doplnila ministerka. Celý systém zdravotného poistenia treba podľa Zvolenskej sprehľadniť, pretože sa v ňom už takmer nikto nevyzná. "Pretože už sa v tom nevyzná vôbec že nikto, nikto v systéme zdravotného poistenia vlastne nevie, ako to funguje, pacient v podstate vôbec netuší," dodala. Zvolenská má preto víziu, že zisk poisťovní by sa upravil systémovo tak, aby sa zároveň celý trh sprehľadnil.

Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KHD) Zvolenskej vyčítal, že vláda v programovom vyhlásení o zákaze zisku nehovorí, hoci predseda Smeru Fico to sľuboval. "Na Slovensku už aj malé dieťa po tých dvoch rokoch, čo Smer opakoval, že zisk zdravotných poisťovní je nemorálny, vie, že zisk na základe slov Smeru by mal byť nejako zmenený," zdôraznil bývalý šéf rezortu zdravotníctva. Ako dodal, v programe vlády nič také nie je. "Čo si potom môže myslieť bežný človek?" pýtal sa Zvolenskej. Ministerke tiež pripomenul, že sama v minulosti pôsobila ako členka predstavenstva poisťovne Dôvera. "Je naozaj zvláštne, že pani ministerka, keďže prichádza zo súkromnej zdravotnej poisťovne, je proti zisku zdravotných poisťovní," hovoril Uhliarik. Zvolenská sa bráni, že bola vždy proti zisku a týmto názorom sa netajila ani v zamestnaní. Bolo jej však povedané, že inštitúcia, v ktorej pracovala, je apolitická a svoje názory si musela nechať na súkromie.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok