Opatrenia možno nebudú uvoľňovať rovnako na celom Slovensku

Opatrenia možno nebudú uvoľňovať rovnako na celom Slovensku

24.4.2020 13:35 | zdroj: TA3 SITA TASR | zdroj foto: SITA/Branislav Bibel

K uvoľňovaniu opatrení možno nebudú pristupovať rovnako na celom Slovensku. Budú existovať regióny s otvorenejšou ekonomikou i službami a miesta s prísnejšími opatreniami? Aj to sú témy, ktoré rieši vláda s odborníkmi.

Opatrenia možno nebudú uvoľňovať rovnako na celom Slovensku

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

K uvoľňovaniu opatrení možno nebudú pristupovať rovnako na celom Slovensku. Budú existovať regióny s otvorenejšou ekonomikou i službami a miesta s prísnejšími opatreniami? Aj to sú témy, ktoré rieši vláda s odborníkmi.

Vložiť video

Igor Matovič: "Ak sa bude situácia zle vyvíjať v konkrétnom regióne, tak tam bude treba otváranie nových prevádzok zabrzdiť alebo zvoliť opačný systém, prípadne zatvoriť nejaké prevádzky, aby netrpeli regióny, kde po medicínskej stránke boj zvládať budú, pretože možno lepšie dodržujú hygienické pravidlá a viac rešpektujú nastavené opatrenia. Aby teda (všetci) netrpeli na to, že niekde na Slovensku je prístup benevolentnejší."

Jednotlivé regióny na tom budú inak

Pri prijímaní opatrení na pomoc slovenskej ekonomike je potrebné priebežne kontrolovať a vyhodnocovať aj ich uvádzanie do praxe. Vývoj pandémie nového koronavírusu a nadväzujúce otváranie ekonomiky by sa zase mohlo sledovať nielen celoslovensky, ale aj čiastkovo na úrovni regiónov a diferencovať tak jednotlivé fázy. Aj o týchto témach diskutoval v piatok ekonomický krízový štáb na úrade vlády.

"Ak sa bude situácia zle vyvíjať v konkrétnom regióne, tak tam bude treba otváranie nových prevádzok zabrzdiť alebo zvoliť opačný systém, prípadne zatvoriť nejaké prevádzky, aby netrpeli regióny, kde po medicínskej stránke boj (s novým koronavírusom) zvládať budú, pretože možno lepšie dodržujú hygienické pravidlá a viac rešpektujú nastavené opatrenia. Aby teda (všetci) netrpeli na to, že niekde na Slovensku je prístup benevolentnejší," povedal na brífingu po rokovaní premiér Igor Matovič.


"Tento podnet na to, aby sme pozerali na prípadné otváranie nových prevádzok z regionálneho pohľadu, možno až na úroveň okresov, je veľmi zaujímavý. Som preto sám zvedavý, ako sa postavia k tomu epidemiológovia," zdôraznil predseda vlády.

Monitorovanie uplatňovania opatrení

Aj podľa vicepremiéra a ministra financií Eduarda Hegera sa na stretnutí ekonomického krízového štábu hovorilo o tom, že z hľadiska udržania kontroly nad pandémiou pri otváraní ekonomiky SR bude dôležité sa pozerať na regionálne opatrenia. "Tak budeme môcť testovať, aký je súvis medzi otváraním, oživovaním malej slovenskej ekonomiky a zároveň držaním vírusu pod kontrolou. Ak by sa niečo začalo diať, vieme omnoho rýchlejšie moderovať celý vývoj," upozornil Heger.

"V zásade sme otvorili tému, či mať plošný prístup k otváraniu ekonomiky alebo ho regionálne diferencovať. My, ako ekonómovia, sme boli za to, ak je možnosť aj z pohľadu zdravotného, skôr regionálne diferencovať," poznamenal bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth.

Podľa viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora treba pri prijímaní vládnych opatrení monitorovať aj ich uplatňovanie v praxi. "Jedno hľadisko je administratívne, teda do akej miery existujú nejaké prekážky, ktoré vieme odstrániť, aby pomoc mohla byť rýchlejšia a adresnejšia. Druhé hľadisko je určite v tom, že musíme monitorovať aj tie "biele miesta na mape", kde je pomoc ešte potrebná, teda ktoré segmenty ekonomiky ju potrebujú navyše," doplnil Ódor. Tretia rovina spočíva podľa Ódora v potrebe monitorovania, hoci aj na týždennej báze, na sledovaní, či dané opatrenie prinášajú predpokladané výsledky. "A keď nie, tak akým spôsobom treba niečo zmeniť, aby želané efekty boli čo najlepšie, ale aby sa zároveň neplytvalo verejnými financiami," dodal Ódor.

Viac
k Téme

Podľa ekonóma Jána Tótha sa debata viedla o tom, či je možné k súčasnému rozhodnutiu, kedy prípadné otváranie prevádzok pribrzdiť, pridať aj regionálny pohľad. "Ak by nastala situácia, že budú pribúdať prípady regionálne koncentrované, či by sa mohlo toto brať do úvahy," povedal. Ak by podľa neho niektoré regióny Slovenska boli z hľadiska vývoja počtu ľudí nakazených koronavírusom problematickejšie ako iné, v týchto častiach Slovenska by sa mohli niektoré fázy postupného otvárania prevádzok spomaliť.

"Napríklad otváranie škôl, škôlok, reštaurácií by v takých regiónoch nenastalo, ale, naopak, zvyšok Slovenska by kvôli tomu netrpel a vo zvyšku Slovenska by mohlo otváranie ekonomiky naďalej pokračovať tak, ako bolo plánované," povedal. Ekonómovia sa tak podľa Tótha prihovárajú za takýto regionálny pohľad z hľadiska postupného otvárania prevádzok na Slovensku.

TOP videá