Karanténa môže viesť k domácemu násiliu. Je sa kam obrátiť

TA3 TASR
2.4.2020 11:21

Na Slovensku v čase koronavírusu nebol doteraz zaznamenaný výrazný nárast trestnej činnosti súvisiacej s domácim násilím.

Je však dôvodný predpoklad, že mnohé deti aj ženy a iní rodinní príslušníci budú čeliť ohrozeniu svojej bezpečnosti a telesnej integrity v domácom prostredí. Informovala o tom hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu je v postihnutých štátoch zaznamenané zvýšenie násilia v domácnostiach, pretože členovia rodiny majú obmedzený pohyb, mnohí nechodia do práce a vzrastajú aj ich ekonomické problémy.

"GP SR v tejto súvislosti pripomína verejnosti, že na GP SR funguje elektronická linka pre týrané osoby tyranie@genpro.gov.sk, kde môže obeť domáceho násilia podať oznámenie a na krajských prokuratúrach funguje telefonická linka 0800 300 700, kde môže obeť domáceho násilia zanechať správu obsahujúcu zlé zaobchádzanie, násilie voči rodinným príslušníkom, týranie blízkej a zverenej osoby, nebezpečné vyhrážanie a iné formy násilia," pripomenula hovorkyňa GP SR.

Ako ďalej uviedla, prokuratúra i v čase mimoriadnej situácie zabezpečuje prostredníctvom elektronickej i telefonickej linky urýchlené konanie o oznamovaných skutočnostiach v záujme ochrany života a zdravia týranej osoby. Predajňová pritom pripomenula, že odhaľovanie a účinné postihy páchateľov trestných činov takzvaného domáceho násilia sú jednou z priorít generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorú uviedol pri svojom menovaní do funkcie v roku 2013. Následne sa vytvorili podmienky na špecializáciu prokurátorov na túto problematiku a Čižnár inicioval vznik bezplatnej telefonickej linky a emailu pre týrané osoby.

Kontakty pre týrané osoby: mail tyranie@genpro.gov.sk alebo telefonická linka 0800 300 700.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok