Kaliňák plánuje najzásadnejšiu reformu verejnej správy od roku 89

SITA, TA3
26.4.2012 21:14

Charakterizovať by ju podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka mala efektivita, spoľahlivosť a otvorenosť. Ministerstvo vnútra analyzuje situáciu v štátnej správe, samospráve a inštitúciách, ktoré sú naviazané na štátny rozpočet.

Kaliňák plánuje najzásadnejšiu reformu verejnej správy od roku 89
TA3

Rezort vnútra pripravuje najzásadnejšiu reformu verejnej správy od roku 1989, ktorá by mala priniesť značnú úsporu finančných prostriedkov. Charakterizovať by ju podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka mala efektivita, spoľahlivosť a otvorenosť. Ako poznamenal na dnešnej tlačovej besede, v súčasnosti prebieha analýza situácie v štátnej správe, samospráve a inštitúciách, ktoré sú naviazané na štátny rozpočet. K 1. januáru 2013 by nemali existovať druhostupňové krajské orgány špecializovanej štátnej správy, o rok neskôr zvyšné orgány špecializovanej štátnej správy. Postupne by ich agenda mala prechádzať na centrá. O prvých krokoch by mala v piatok rokovať vláda. Mimoriadne náklady, ktoré by si reforma vyžiadala, minister nepredpokladá. "Musíme vychádzať zo zdrojov, ktoré máme k dispozícii," povedal.

Zo súčasných 745 orgánov miestnej štátnej správy by malo zostať zhruba 79. Je to o 89 percent menej, čo však podľa Kaliňáka neznamená, že o toľko by mal klesnúť aj počet ľudí. Z 916 rozpočtových organizácií by malo zostať 58, ktoré by boli schopné centrálne obsluhovať Slovensko. "Predovšetkým chceme zmeniť pomer obslužných činností, ktoré sa týmto úradom venujú." S ľuďmi, ktorí prídu o svoje miesta, sa podľa ministra počíta napríklad pri kontrolnej činnosti. "Primárny cieľ nie je ľudí prepúšťať, ale efektívne ich použiť," dodal.

Minister vnútra ďalej odhadol, že momentálne štát obhospodaruje okolo 550 tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Približne 200 tisíc metrov štvorcových je navyše oproti stavu, ktorý štát potrebuje. "Na týchto 200 tisíc metroch štvorcových kúrime, svietime, udržujeme a riešime ďalšie mnohé opatrenia, ktoré stoja daňovníkov peniaze, úplne zbytočne," dodal. Potrebné bude tiež zaviesť akýsi "centrálny vzorec", ako by mal vyzerať slovenský úradník, koľko bude stáť nielen na mzde, akú veľkú kanceláriu potrebuje, či koľko výkonov smerom k občanom má urobiť.

Spoľahlivosť by mala priniesť previazanosť štátnych orgánov prostredníctvom centralizovaného elektronického systému. V praxi by to malo znamenať, že občan by mal vybaviť svoje žiadosti voči štátu na jednom mieste. Všetky informácie, či podklady, ktoré má štát vo svojich databázach a sú potrebné k vybaveniu žiadosti, bude povinný dodať bez ďalších nárokov na občana. Navyše žiadosti bude možné podávať kdekoľvek na Slovensku.

Minister avizuje ďalej väčšiu otvorenosť štátu. "Tam chceme prispieť k tomu, aby sme mohli čo najväčšie množstvo otvorených informácií poskytovať na serveri data.gov.sk , aby či už organizácie alebo občania si mohli tieto dáta sťahovať," dodal s tým, že rozširovať sa bude funkcionalita všeobecných verejných databáz, ako je napríklad kataster, obchodný register, verejné obstarávania, zverejňovanie zmlúv.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok