Nástupcami Weissa na lavičke A-tímu budú spoločne Griga a Hipp

Aktualizované:
Nástupcami Weissa na lavičke A-tímu budú spoločne Griga a Hipp
Zdroj foto: SITA
Na stredajšom mimoriadnom rokovaní výkonného výboru SFZ sa definitívne vyriešila otázka nástupcu Vladimíra Weissa st. pri A-mužstve, na lavičku zasadne spoločne dvojica Stanislav Griga - Michal Hipp.

Novými trénermi slovenskej futbalovej reprezentácie sa stanú spoločne Stanislav Griga a Michal Hipp. Oficiálne by oboch kormidelníkov mali kompetentní činovníci na čele s prezidentom SFZ Jánom Kováčikom uviesť do funkcie na štvrtkovej popoludňajšej tlačovej konferencii v Bratislave. Otázka nástupcu Vladimíra Weissa st., ktorý skončil pri národnom mužstve k 31. januáru 2012 a 86 dní tak nemalo A-mužstvo SR šéfa (šéfov) realizačného tímu, sa definitívne vyriešila na stredajšom mimoriadnom rokovaní výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ). Informuje o tom denník Šport.

Pri dvojici Griga - Hipp pôjde o "nóvum", pretože v doterajšej novodobej histórii samostatnej SR (od 1. januára 1994) ešte nesedeli na lavičke dvaja hlavní kormidelníci. Podľa Športu exekutíva v stredu odsúhlasila všetky okolnosti, body a až do stredy neujasnené fakty v dohode medzi SFZ a nástupcom V. Weissa st. V prípade spomenutého dua by malo ísť o spoluprácu dvoch rovnocenných partnerov, s vymedzenými právomocami, pracovnou náplňou aj zodpovednosťou, rovnakým platom, so vzájomne vydiskutovanými kompetenciami.

Päťdesiatročný bývalý československý reprezentačný útočník Stanislav Griga (nar. 4. 11. 1961 v Žiline) je momentálne trénerom FK Senica. S tímom dokázal v sezóne 2010/2011 prekvapujúco obsadiť konečnú druhú priečku v najvyššej domácej súťaži a následne sa stal laureátom ocenenia Tréner roka 2011 v Slovenskej republike. Platnosť zmluvy na Záhorí mu vyprší v lete 2012. Žilinský rodák už má skúsenosť s národným výberom, v rokoch 1999 - 2002 trénoval slovenskú "dvadsaťjednotku". Okrem toho ešte sedel na lavičkách Žiliny, Trenčína, Slovana Bratislava, Dubnice, Liberca, Sparty Praha či Viktorie Žižkov.

O rok mladší Michal Hipp (nar. 13. 3. 1963 v Nitre) bol počas vlastnej aktívnej kariéry obrancom, vyskúšal si atmosféru v československej i slovenskej reprezentácii. Po zavesení kopačiek na klinec pôsobil predovšetkým ako asistent hlavných trénerov v Nitre, Petržalke či ruskom klube Saturn Moskovská oblasť. Predĺženou rukou hlavného lodivoda slovenského A-tímu bol v rokoch 2003 - 2006 a následne od roku 2008. Ako hlavný kouč pôsobil v Artmedii Petržalka (2006 a 2008 - 2009) a Slovane Bratislava (2009).

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik pôvodne dostal od VV SFZ začiatkom februára mandát na rokovanie s trénerom Viktorie Plzeň Pavlom Vrbom, a hoci tento český kouč prejavil záujem prijať ponuku, vedenie klubu Gambrinus ligy ho odmietlo uvoľniť. Poverenie dočasne viesť slovenské A-mužstvo dostal bývalý Weissov asistent Michal Hipp a v prvom zápase v kalendárnom roku 2012 uspel v medzištátnom prípravnom stretnutí v Burse proti domácim Turkom (výsledok 2:1). Následne VV SFZ dal Kováčikovi mandát na rokovanie s dvojicou Griga, Hipp.



Prehľad doterajších hlavných trénerov futbalovej reprezentácie SR:
Jozef Vengloš (od 6. 4. 1993 do 15. 6. 1995) 
Jozef Jankech (4. 7. 1995 - 23. 10. 1998) 
Dušan Galis (1. 1. 1999 - 23. 2. 1999) 
Jozef Adamec (26. 2. 1999 - 30. 11. 2001) 
Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 - 31. 12. 2003) 
Dušan Galis (1. 1. 2004 - 12. 10. 2006) 
Ján Kocian (2. 11. 2006 - 30. 6. 2008) 
Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 - 31. 1. 2012) 
Stanislav Griga 
Michal Hipp 


Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá