Kollár pôjde do vlády s každým, Sulík uprednostnil Matoviča

Aktualizované:
Kollár pôjde do vlády s každým, Sulík uprednostnil Matoviča
Zdroj foto: SITA/Peter Maďar
Pôjdem s kýmkoľvek. Budem sedieť aj s Kotlebom, aj s niekým zo Smeru, s Matovičom, s každým, povedal v diskusnej relácii TA3 V Politike Boris Kollár. Richard Sulík hovoril o SaS ako o poctivo pripravenej strane na to, aby prevzala zodpovednosť za Slovensko.

Kollár: Chcem pomôcť čo najviac ľuďom

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár je ochotný pre presadenie sociálnych opatrení svojho hnutia sadnúť si aj s kotlebovcami či Smerom-SD. Do vlády by išiel s každým, kto podporí podstatné časti sociálneho balíka Sme rodina. Hnutie nie je podľa Kollára ani pravicové, ani ľavicové, ale snaží sa presadzovať opatrenia pre ľudí, aby sa im žilo lepšie. O ministerský post Kollár nemá záujem. "Neprišiel som, aby som bol ministrom, ale aby som pomohol čo najviac ľuďom," poznamenal. Súhlasí so zvyšovaním platov zamestnancom, ale nepozdáva sa mu "škrtenie" podnikateľov. Podľa jeho slov "to musí ísť ruka v ruke". Zdôrazňuje potrebu pomoci slabším, teda dôchodcom a matkám.

Štát podľa neho musí riešiť, aby títo ľudia nežili na hranici chudoby. Ľudia podľa Kollára necítia, že je na Slovensku vyššia životná úroveň. Líder hnutia Sme rodina je rád, že Slovensko je v Európskej únii, Schengene aj NATO. Ale odmieta silné jadro či myšlienku Spojených štátov európskych. Je proti odovzdávaniu ďalších kompetencií do Bruselu. "Sme silní patrioti a vlastenci. Odmietam také veci ako jadro či federalizáciu," vyhlásil. Kritizoval strany, za ktorými stoja oligarchovia, spomínal Smer-SD. Nepozdáva sa mu ani to, žeby táto strana ovládla celý Ústavný súd SR. "Do Ústavného súdu by nemala vstupovať politika," vyhlásil. Je za zmeny v súvislosti s týmto súdom, ktoré by sa mali pripraviť. "Súhlasím s pani ministerkou Žitňanskou, musíme to zmeniť," poznamenal.

SaS chce hovoriť viac jednotným jazykom

Líder opozičnej SaS Richard Sulík nevníma odchod Jozefa Mihála či Martina Poliačika zo strany ako jej koniec. Ako tvrdí, niektorí členovia SaS opustili, ďalší noví však do nej vstúpili. V nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike zároveň priznal, že ho mrzí odchod Mihála. Nedávneho odídenca Poliačika vníma však ako ľavičiara, ktorému bude v hnutí Progresívne Slovensko lepšie. "SaS bude teraz hovoriť oveľa viac jednotným jazykom. Martin je ľavičiar, preto odišiel. Ja som liberál a bojujem za slobodu jednotlivca," vyhlásil Sulík.

Progresívne Slovensko považuje za ľavicovú stranu. SaS je však podľa neho, naopak, pravicová a liberálna strana, ktorá bojuje za ekonomické a osobné slobody. Sulík tvrdí, že jeho strana vznikla na "zelenej lúke" a istý čas trvalo, aby bola schopná prevziať vládu. "Trvalo to chvíľu, ale sme poctivo pripravená strana na to, aby sme prevzali zodpovednosť za Slovensko," povedal líder SaS. Najsilnejšia opozičná strana bude mať v apríli v Žiline kongres. Podľa Sulíka od tohto dňa budú pripravení na nové parlamentné voľby, hoci by prišli aj skôr. Opozičné hnutie OĽaNO na čele s Igorom Matovičom považuje v súčasnosti za blízkych a dobrých partnerov pre SaS, čo dokázali aj novembrové voľby do VÚC.

Sulík sa dotkol aj témy schváleného štátneho rozpočtu na budúci rok. Nízky deficit podľa neho vláda dosahuje len preto, že žmýka ľudí. "Oni hovoria, že chcú pomáhať ľuďom, ale k zamestnávateľom sa správajú ako výpalníci, vyhlásil líder SaS. Ako podotkol, minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) predkladá pekné čísla, ale v štátnom záverečnom účte na konci toho rozpočtovaného obdobia to dopadlo výrazne horšie, za čo Slovensko kritizuje aj Európska únia. "Celosvetovej ekonomike sa darí, sme v dobrých časoch, nemajú sa preto robiť nové dlhy, ale prebytky," uviedol Sulík s tým, že ak sa v priaznivom období nešetrí, Slovensko nebude pripravené na prípadnú ekonomickú krízu. Členstvo Slovenska v Európskej únii považuje Sulík za kľúčové, záujem občanov Slovenska však musí byť podľa neho vždy na prvom mieste.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá