Svedok nemohol hovoriť o zmenkách. Nedostal sa na pojednávanie

Svedok nemohol hovoriť o zmenkách. Nedostal sa na pojednávanie

3.12.2019 10:09 | zdroj: TA3 SITA TASR | zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák

Podnikateľ a bývalý predstaviteľ ministerstva privatizácie Ivan Beňačka bol ako svedok predvolaný svedčiť v rámci kauzy falšovania miliónových zmeniek. Do budovy bratislavského Ústavu na výkon väzby sa však dostavil bez preukazu totožnosti, preto ho na pojednávanie nechceli vpustiť.

Svedok nemohol hovoriť o zmenkách. Nedostal sa na pojednávanie

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Podnikateľ a bývalý predstaviteľ ministerstva privatizácie Ivan Beňačka bol ako svedok predvolaný svedčiť v rámci kauzy falšovania miliónových zmeniek. Do budovy bratislavského Ústavu na výkon väzby sa však dostavil bez preukazu totožnosti, preto ho na pojednávanie nechceli vpustiť.

Vložiť video

Beňačka bol v minulosti súdený za vydieranie v mene expremiéra Vladimíra Mečiara. Od roku 1998 mal údajne vymáhať peniaze v mene Mečiara a vydávať sa za jeho priateľa a vysokého predstaviteľa Slovenskej informačnej služby. V procese proti nemu svedčil aj exnovinár a niekdajší siskár Peter Tóth.

V kauze falšovania zmeniek ho ako svedka žiadajú samotní obžalovaní. Kočner bol v kauze vydierania ako poškodený. Vtedy uviedol vo svojej výpovedi, že Beňačku pozná ešte z čias kauzy Gamatex, ktorá predchádzala údajné zmenky.

Nepreukázal svoju totožnosť

Keďže sa jeho totožnosť nepodarilo Zboru väzenskej a justičnej stráže overiť, musel ísť na najbližšiu policajnú stanicu. Ak preukáže svoju totožnosť, súd ho bude môcť vypočuť. Beňačku v minulosti odsúdili za to, že v mene bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara vymáhal peniaze od viacerých podnikateľov.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ súkromnej televízie Pavol Rusko. Zaujímavosťou je, že ani na jednom z pojednávaní doteraz neboli zároveň prítomní obaja obžalovaní, teda Kočner a Rusko.

Vždy sa dostaví len jeden z nich, pričom druhý dá vždy žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Kočner požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Rusko. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza - Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Viac
k Téme

Rusko na svojej verzii trvá

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Rusko pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana Kočnera, ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Rusko trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Rusko to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Rusko nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

TOP videá