Turistom opäť sprístupnili knižnicu v Kláštore sv. Kataríny

TA3 TASR
16.12.2017 22:47

Egyptské úrady po trojročnej renováciu znovu sprístupnili verejnosti knižnicu, ktorá je súčasťou historického Kláštora svätej Kataríny, ležiaceho v púšti na juhu Sinajského polostrova. Kláštor je lokalitou svetového dedičstva UNESCO.

Turistom opäť sprístupnili knižnicu v Kláštore sv. Kataríny
SITA/AP

Ukrýva recepty Hippokrata

Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili egyptskí i zahraniční predstavitelia. V danej knižnici sa nachádza približne 3300 náboženských a historických rukopisov, najmä kresťanských textov v gréčtine, arabčine, sýrčine, gruzínčine a v slovanských jazykoch. Knižnica taktiež uchováva tisícky kníh a zvitkov datovaných do štvrtého storočia nášho letopočtu.

Ide o druhú najväčšiu zbierku raných kódexov a rukopisov na svete, ktorú v tomto ohľade prevyšuje iba Vatikánska apoštolská knižnica. Počas renovácie bolo objavených i niekoľko lekárskych receptov Hippokrata, starogréckeho učenca považovaného za "otca západnej medicíny".

Na úpätí hory Sinaj

Oblasť, v ktorej sa Kláštor sv. Kataríny nachádza, uctievajú prívrženci troch abrahámovských náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu. Lokalita sa stala obľúbeným cieľom turistov i pútnikov. Kláštor vznikol v 6. storočí nášho letopočtu a patrí medzi najstaršie kresťanské kláštory sveta.

Jeho dobre zachované pevnostné múry majú veľký význam pre štúdium byzantskej architektúry. Kláštor sa nachádza na úpätí hory Sinaj, kde podľa biblickej tradície prorok Mojžiš prijal desať Božích prikázaní. Kláštor spravuje sinajská cirkev, ktorá je súčasťou pravoslávnej cirkvi.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok