Vláda dá Bratislave špeciálny príspevok, odpustia jej aj úver

Vláda dá Bratislave špeciálny príspevok, odpustia jej aj úver

27.11.2019 11:31 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR

Vláda absolvovala ďalšie výjazdové rokovanie - tentoraz zasadla priamo v Primaciálnom paláci v hlavnom meste, kde rokovala s bratislavským primátorom Matúšom Vallom. Premiér Peter Pellegrini oznámil, že Bratislava dostane špeciálny 15-miliónový príspevok a mestu odpustia aj úver vo výške 10 miliónov.

Vláda dá Bratislave špeciálny príspevok, odpustia jej aj úver

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Vláda absolvovala ďalšie výjazdové rokovanie - tentoraz zasadla priamo v Primaciálnom paláci v hlavnom meste, kde rokovala s bratislavským primátorom Matúšom Vallom. Premiér Peter Pellegrini oznámil, že Bratislava dostane špeciálny 15-miliónový príspevok a mestu odpustia aj úver vo výške 10 miliónov.

Vložiť video

Hlavné mesto nemožno obchádzať

"Ak chceme budovať úspešný obraz našej krajiny vo svete, tak nemôžeme obchádzať ani hlavné mesto," uviedol Pellegrini s tým, že napriek tomu, že vláda sa zameriava najmä na sociálne slabšie regióny, treba vnímať i priority a problémy Bratislavy. V neposlednom rade preto, že tam pracujú ľudia z celého Slovenska. Vallo sa poďakoval premiérovi a zdôraznil, že Bratislava je podfinancované mesto. 

V prípade, že sa hlavné mesto pustí do náročnej rekonštrukcie, vláda prispeje sumou 500 tisíc eur aj na fontánu na Námestí slobody pred Úradom vlády.

„Úspech dnešného rokovania nechcem zo svojho pohľadu a ani z pohľadu mesta hodnotiť podľa mojich očakávaní. Tie sú vždy maximalistické. Faktom ale je, že Mesto Bratislava bude môcť v budúcom roku použiť na niektoré projekty 10 miliónov eur, ktoré by inak použiť nemohla, a to je pre naše mesto dobrá správa," uviedol Vallo. "Tiež treba povedať, že naše očakávania nesúviseli len s financiami, mňa teší aj to, že sme sa pohli v otázke bratislavského lesoparku a že sa otvorila cesta, ako Bratislava môže obmedziť ťažbu dreva v okolitých lesoch vo vlastníctve štátu, že sa ministri zaviazali k spolupráci na výstavbe nájomných bytov, ale aj investičných dopravných projektov na území Bratislav," dodal.

Vláda celkovo finančne podporí mesto Bratislava sumou 15,1 milióna eur. 10 miliónov pôjde na projekty magistrátu a päť mestským častiam. Rozhodol o tom vládny kabinet na svojom výjazdovom zasadnutí v bratislavskom Primaciálnom paláci. Vláda zároveň hlavnému mestu odpustí návratnú finančnú výpomoc vo výške 10 miliónov eur, ktorú magistrát získal od štátu v minulosti.

Dotácie na 44 opatrení v každej mestskej časti

V prípade poskytnutia dotácie sa spomínajú najdôležitejšie rozvojové projekty a opatrenia, ktoré bratislavský magistrát plánuje realizovať v najbližšom období. Okrem príprav a realizácie rozšírenia električkových tratí medzi ne zaraďujú napríklad prepojenie Hradskej a Galvaniho ulice, revitalizáciu priestorov v každej mestskej časti, výsadbu 10.000 stromov, rekonštrukciu kúpeľov Grössling i Domu hudby na Panenskej ulici, taktiež transformácie zariadení pre seniorov.

Prostriedky z dotácie majú ísť aj na konkrétne projekty v každej mestskej časti Bratislavy, ide o 44 opatrení, medzi nimi napríklad o obstaranie vyhotovenia architektonického návrhu a projektu novej plavárne a rekonštrukcie hokejového štadióna v Ružinove, vo Vrakuni o revitalizáciu areálu Základnej školy Žitavská a športového areálu, v Petržalke zasa o revitalizáciu Šrobárovho námestia. Ďalšie opatrenia sa týkajú investičnej pomoci projektom konkrétnych združení pôsobiacich v Bratislave v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb, kultúry či športu.

Odpustenie návratnej finančnej pomoci vo výške desiatich miliónov eur, ktoré Bratislava získala od štátu v rokoch 2014 a 2015, má pomôcť hlavnému mestu získať ďalšie investície. "Zníženie úverovej zaťaženosti a dlhovej služby odpustením návratnej finančnej výpomoci od ministerstva financií vytvorí priestor pre mesto na väčší rozvoj v najbližších štyroch rokoch," uviedol v dôvodovej správe vládny kabinet. Oddlžením mesta o desať miliónov eur klesne podľa vlády úverové zaťaženie hlavného mesta na konci roku 2019 na 139 miliónov eur (45,7 percenta) a dlhová služba na roky 2020 - 2023 o 2,5 milióna eur ročne. "Uvoľnené prostriedky môžu byť použité napríklad na nekomerčný rozvojový úver od Európskej investičnej banky vo výške desiatich až 15 miliónov eur na financovanie dopravných investícií," naznačila vláda.

Viac
k Téme

TOP videá