Berlusconi platil vysoké sumy sicílskej mafii za ochranu

Berlusconi platil vysoké sumy sicílskej mafii za ochranu
Zdroj foto: SITA
Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi zaplatil v 70. rokoch značné sumy peňazí sicílskej mafii za ochranu svojej rodiny. Vo verdikte to konštatoval najvyšší kasačný súd, ktorý expremiéra označil za “obeť konajúcu z nevyhnutnosti ochrániť seba a svoju rodinu v čase násilia a nestability v Taliansku”.

V 146-stránkovom rozhodnutí, ktoré v stredu zverejnili médiá, súd vysvetľuje, prečo v marci zrušil obvinenia voči Berlusconiho spolupracovníkovi, senátorovi Marcellovi Dell´Utrim z väzieb na organizovaný zločin. Tento Sicílčan bol podľa súdu sprostredkovateľom medzi mafiou a Berlusconim, ktorému pomohol uzavrieť dohodu o ochrane. V rámci dohody s mafiou si Bersluconi najal gangstra Vittoria Mangana ako osobného strážcu. Toho neskôr odsúdili za vraždu.

Marcella Dell´Utriho odsúdili v roku 2004 za kontakty s mafiou Cosa Nostra na deväť rokov väzenia. V roku 2010 tento rozsudok zmenili na sedem rokov. Odvolací súd však v marci trest zrušil s tým, že predchádzajúce súdy neboli schopné dokázať časť obvinení. Marcello Dell´Utri, spoluzakladateľ Berlusconiho niekdajšej strany Forza Italia, čelil aj obvineniam zo strany mafiána Gaspara Spatuzzu, ktorý obvinil takBerlusconiho, ako aj Dell'Utriho, že začiatkom 90. rokov uzavreli dohodu s mafiou, aby si otvorili dvere do vysokej politiky. Obaja politici to však opakovane popreli.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá