Chlapca, ktorého prípad rozhádal neurochirurgov, budú operovať

Chlapca, ktorého prípad rozhádal neurochirurgov, budú operovať

8.10.2019 12:44 | zdroj: TA3 SITA TASR | zdroj foto: SITA/Branislav Bibel

Mladého chlapca s nádorom na mozgu, ktorého prípad rozhádal neurochirurgov, budú napokon operovať na klinike "pre dospelých" - Neurochorurgickej klinike nemocnice na Kramároch. O tom, ako ďalej postupovať, sa sporili tímy odborníkov z "detskej" NÚDCH a z Neurochirurgickej kliniky. Ministerku zdravotníctva, ktorú vyzvali situáciu riešiť, kauza rozhnevala. Kritizovala fakt, že sa citlivý prípad prepiera na verejnosti.

Chlapca, ktorého prípad rozhádal neurochirurgov, budú operovať

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Mladého chlapca s nádorom na mozgu, ktorého prípad rozhádal neurochirurgov, budú napokon operovať na klinike "pre dospelých" - Neurochorurgickej klinike nemocnice na Kramároch. O tom, ako ďalej postupovať, sa sporili tímy odborníkov z "detskej" NÚDCH a z Neurochirurgickej kliniky. Ministerku zdravotníctva, ktorú vyzvali situáciu riešiť, kauza rozhnevala. Kritizovala fakt, že sa citlivý prípad prepiera na verejnosti.

Vložiť video

Mladého chlapca operovali s nálezom na mozgu ešte v júli. Je však potrebná jeho reoperácia. Jeho prevoz na iné pracovisko považuje časť odborníkov za riskantný. Matka chlapca pred médiami uviedla, že si operáciu syna želá aj napriek tomu, že pri prevoze existuje riziko.

Skončil ako odborník, bude však operovať

Pre kauzu vo svojej funkcii skončil hlavný odborník na neurochirurgiu na ministerstve zdravotníctva Juraj Šteňo, ktorý však teraz má chlapca operovať. Lukáša podľa želania rodiny prepustia z NÚDCH a zrejme v stredu podstúpi zákrok na Neurochirurgickej klinike.  „Rozhodnutie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej odvolať ma z funkcie beriem na vedomie. Za všetkými svojimi vyjadreniami si plne stojím. Žiadne etické zásady som dokázateľne neporušil,“ povedal Šteňo. Uviedol tiež, že detailnejšie sa k svojmu odvolaniu vyjadrí po operácii chlapca, ktorá by sa mala uskutočniť v najbližších dňoch. „Nateraz sa musím plne sústrediť na to, aby sme s tímom zachránili život tohto vážne chorého chlapca,“ poznamenal. Po operácii pôjde pacient na jednotku intenzívnej starostlivosti, preberie sa k vedomiu a následne sa prevezie sanitkou do národného ústavu v sprievode anestéziológa.

Ministerka Kalavská ku kauze uviedla, že bude plne rešpektovať rozhodnutie matky chlapca. Na tlačovom brífingu priznala, že sa hanbí za to, ako kauza vyeskalovala. Zdôraznila, že nemôže byť arbitrom v spore a rovnako, že nemôže posudzovať výkony odborníkov. Hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu Juraja Šteňa sa však rozhodla z tohto postu odvolať. Šéfka rezortu zdravotníctva považovala "za hrubé porušenie lekárskej etiky", aby sa na verejnosti ukazovali snímky mozgu dieťaťa. "Nedovolím, aby sa toto v budúcnosti niekedy opakovalo," prízvukovala s tým, že je absurdné, aby ako ministerka riešila túto situáciu. Dodala tiež, že neurochirurgia na Kramároch má zlé výsledky liečby.

Viac
k Téme

Šteňo o operácii a rozhodnutí Kalavskej:

"Akonáhle nebudú prekážky na operáciu v celkovej anestéze, chlapec bude v najbližšej dobe operovaný."

"Za všetkými svojimi vyjadreniami v medializovanej kauze si plne stojím. Žiadne etické princípy som dokázateľne neporušil. Čo je však najdôležitejšie, konečne sa rozhodlo, že chlapec môže byť operovaný na našej klinike v Dérerovej nemocnici." 

"Sľubujem všetkým, že keď odznie bezprostredné pooperačné obdobie, bude toho veľa, na čo by bolo treba odpovedať aj načrtnúť smer, akým by sme sa mali uberať. Ku všetkému dostanete jasné odpovede, včera zaznelo veľmi veľa nezmyslov."

Ministerka ponúkla tri možnosti

Ministerka v pondelok uviedla, že možnosťou je, aby bol chlapec operovaný v Prahe. Dohodla možný prevoz mladého pacienta. Ako druhé riešenie videla možnosť, aby chlapec zostal v Národnom ústave detských chorôb a bola mu poskytnutá maximálna starostlivosť. Práve k tejto alternatíve sa odborníci prikláňali. Tretím riešením, ktoré sa má nakoniec aj zrealizovať, bolo, že pacienta prepustia a zoperujú ho tam, kde si bude rodina želať. "Nech povie matka, ako chce, aby bol jej syn riešený. Všetci odborníci budú jej rozhodnutie rešpektovať," konštatovala Kalavská. Prízvukovala, že detská neurochirurgia NÚDCH bude z jej strany maximálne podporovaná. Všetkých slovenských lekárov vyzvala k tomu, aby smerovali detských pacientov s tumorom práve tam.

Generálna riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Renáta Vandriaková potvrdila, že s NÚDCH majú podpísanú dohodu o spolupráci a lekári z tohto pracoviska chodia operovať inde. "Tak ako môžu ísť operovať ostatní, operovať mohol ísť aj pán profesor Juraj Šteňo," povedala.

Prípadom sa zaoberá aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). "Úrad v zmysle zákona prešetruje správnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti. V medializovanom spore medzi NÚDCH a Neurochirurgickou klinikou UNB, pracovisko Kramáre však ide o manažment pacienta, organizáciu práce a v neposlednom rade o nedostatočnú spoluprácu a komunikáciu dvoch pracovísk," skonštatoval.

Prvá operácia nestačila, problémom bol prevoz

Mladého chlapca operovali s nálezom na mozgu ešte v júli. Je však potrebná jeho reoperácia. Šéf NÚDCH Ladislav Kužela trvá na tom, že pracovníci ústavu postupovali pri zákroku správne, čo potvrdilo aj prestížne zahraničné pracovisko. Pacienta by mal operovať neurochirurg Juraj Šteňo. Musia ho však previezť medzi dvoma budovami, čo Kužela zamietol s odôvodnením, že pre chlapca bude presun medzi klinikami "priveľmi rizikový". Matka chlapca pred médiami uviedla, že si operáciu syna želá aj napriek tomu, že pri prevoze existuje riziko.

Neurochirurg Juraj Šteňo v pondelok v reakcii zdôraznil, že neurocentrum NÚDCH vzniklo bez "akejkoľvek" účasti zamestnancov kliniky na Kramároch, ktorí deti s ochoreniami mozgu operovali desaťročia. Trvá preto na tom, aby sa operácie realizovali tak ako doposiaľ. Na otázku, či by bol ochotný operovať pacienta s vyhovujúcimi prístrojmi na pôde NÚDCH, Šteňo súhlasil. Takáto možnosť mu však podľa jeho vyjadrenia nebola oficiálne ponúknutá.

Viac
k Téme

TOP videá