Článok bol aktualizovaný:
Boj proti klimatickej kríze by mal byť podľa prezidentky Zuzany Čaputovej prioritou celej krajiny a celého ľudstva. Je preto vďačná za akékoľvek aktivity, ktoré k tomuto spoločnému záujmu smerujú. Uviedla to v stredu po stretnutí s predstaviteľmi environmentálnych neziskových organizácií a iniciatív, vrátane hnutia Fridays for Future, ktorá v piatok 20. septembra v Bratislave organizuje klimatický štrajk.
"Sme možno prvou generáciou, ktorá pociťuje dôsledky klimatických zmien a sme možno posledná generácia, ktorá má ešte šancu tento trend zvrátiť. Čakajú nás veľké výzvy, ale čím skôr sa nimi začneme zaoberať, tým máme väčšiu šancu na pozitívnu zmenu," vyhlásila prezidentka s odkazom na záväzok Slovenska dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Vyzvala tiež na vnímavosť k sociálnym a ekonomickým dôsledkom týchto zmien.
Prezidentka tiež vyzdvihla environmentálne iniciatívy, ktoré sú podľa jej slov symbolom spolupráce. "Pri každom veľkom cieli potrebujeme spolupracovať," pripomenula. S tým súhlasí aj riaditeľka Svetového fondu na ochranu prírody Slovensko Miroslava Plassman, ktorá ocenila, že prezidentka pozvala nielen odborné organizácie, ale aj iniciatívy. Klimatická kríza už totiž podľa nej nie je len odbornou otázkou, ale týka sa budúcnosti ďalších generácií, ktoré sú právom znepokojené.
Prezidentka podľa Plassman s environmentalistami diskutovala aj o svojom prejave, ktorý prednesie na septembrovom klimatickom samite Organizácie spojených národov. "Oceňujeme, že chcela vedieť aj náš názor na to, aký politický signál by mal byť vyslaný na tejto globálnej úrovni," zhodnotila Plassman. Čaputová v Prezidentskom paláci prijala okrem Plassman aj Otta Hudeca z iniciatívy Nestrácajme čas, Radeka Kubalu z organizácie Greenpeace Slovensko, Juraja Melichara z Friends of the Earth Slovensko, Luciu Szabovú z iniciatívy Znepokojené matky a Emmu Zajačkovú z Fridays for Future.
Čaká nás zálohovanie PET fliaš, v strednej Európe sme prví
PET fľaše a plechovky sa budú zálohovať. Parlament schválil zákon o zálohovaní nápojových obalov. Cieľom je zásadne znížiť množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov. Ako povedal minister životného prostredia László Sólymos, ročne sa na Slovensku predá asi miliarda PET fliaš.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3