Zatýkanie exprezidenta rozvášnilo dav, hlásia stovku zranených

TA3 TASR
8.8.2019 22:40

Bývalý kirgizský prezident Almazbek Atambajev sa po dvojdňovom dramatickom zatýkaní vzdal polícii. V jeho dome ho pred mužmi zákona chránila veľká skupina stúpencov. O život prišiel jeden policajt a viac ako 100 ľudí utrpelo zranenia. Napokon ale policajti prerazili vchodové dvere aj s pomocou vodných diel.

Vzdal sa bezpečnostným zložkám

Zrážky medzi bezpečnostnými silami a stúpencami bývalého kirgizského prezidenta Almazbeka Atambajeva si počas jeho zatýkania vyžiadali takmer 100 zranených. Jedna osoba zraneniam podľahla. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Podľa rezortu zraneniam podľahol člen špeciálnych síl Alfa. Medzi zranenými je aj 11 príslušníkov bezpečnostných síl, ktorých museli previezť do vojenskej nemocnice. "Až 83 osôb bolo poslaných do ambulantnej starostlivosti," dodalo ministerstvo.

Bývalý kirgizský prezident Almazbek Atambajev sa vzdal príslušníkom bezpečnostných zložiek po tom, ako ho neďaleko kirgizskej metropoly Biškek pred zadržaním bránila veľká skupina prívržencov. Svetové agentúry ešte pred tým informovali, že kirgizská polícia a iné bezpečnostné zložky vo štvrtok podnikli druhý pokus o zadržanie Atambajeva, ktorého pred jeho rezidenciou bránila veľká skupina prívržencov.

Nereagoval predvolanie na súd

Pri prvom pokuse o Atambajevovo zadržanie, ku ktorému došlo v stredu, utrpelo zranenia 52 ľudí vrátane novinárov. Z miesta zásahu sa ozývala streľba a exprezidentovi stúpenci zajali šiestich príslušníkov špeciálnych síl, ktorých vo štvrtok prepustili.

K stredajšiemu zásahu došlo po tom, ako Atambajeva v júli navštívil doma námestník ministerstva vnútra Mirlan Kanimetov a niekoľko ďalších činiteľov. Exprezident predtým trikrát odmietol reagovať na predvolanie na súd. Podľa kirgizských zákonov osoba, ktorá ignoruje tieto opatrenia, môže byť násilne zadržaná a predvedená na výsluch. Atambajev čelí obvineniam z korupcie, nezákonného obohacovania sa a zneužitia právomoci verejného činiteľa v rokoch 2011 - 2017, keď bol kirgizskou hlavou štátu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok