Na rómsky holokaust nesmieme zabudnúť, tvrdia Čaputová a Ravasz

TA3 TASR
2.8.2019 18:39

Prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že snahu o bagatelizovanie nenávisti a ľudskej dôstojnosti konkrétnych skupín ľudí zažívame aj dnes. Pripomenula to pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu.

Na rómsky holokaust nesmieme zabudnúť, tvrdia Čaputová a Ravasz
SITA/Kancelária ministra vnútra SR

Nenávisť plodí zlo

Čaputová si myslí, že rómsky holokaust nesmie zostať zabudnutý. "Nenávisť v histórii ľudstva vždy plodila zlo a ľudské utrpenie. Tragické skúsenosti so šírením strachu a nenávisti, žiaľ, máme aj my na Slovensku. Poznať minulosť je akútnou potrebou pre prítomnosť a budúcnosť. Obzvlášť, keď sa nenávisť a podnecovanie strachu opäť stávajú politickým nástrojom tejto doby," uviedla.

Prezidentka poukazuje na to, že citlivosťou voči týmto javom a snahou rozširovať dobro dokážu ľudia zabrániť tomu, aby sa niečo podobné zopakovalo. "Dokážeme brániť tomu, aby sa smutná história opakovala voči ktorejkoľvek skupine ľudí v budúcnosti. Dnes pritom ani nemusíme tušiť, kto bude jej ďalším cieľom," povedala.

Pamätný deň rómskeho holokaustu pripomína udalosť, ktorá sa stala v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau v noci z 2. na 3. augusta 1944. V plynových komorách tam bolo zavraždených 2900 Sintov a Rómov. Podľa Zuzany Kumanovej z OZ In Minorita v rokoch 1939 - 1945 zahynulo v Európe viac ako 300.000 Rómov.

Nájdu sa aj v parlamente

Rómsky holokaust je príbehom nesmierneho utrpenia, za ktorým je konkrétne meno. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz v tejto súvislosti zdôraznil, že utrpenie obetí holokaustu, ktoré o život prišli v koncentračných táboroch počas masových popráv či v dôsledku hladu nesmú upadnúť do zabudnutia. I preto, že aj v súčasnom období sa na Slovensku, dokonca i v jeho parlamente, nájdu ľudia, ktorí sa snažia ospravedlniť, prípadne zľahčovať tieto udalosti a neopodstatnene glorifikujú Slovenskú republiku z rokov 1939 až 1945, ktorá svojich občanov perzekvovala na etnickom princípe.

"Je dôležité, aby ľudia nezabudli, čo priniesla druhá svetová vojna, koľko smútku spôsobila ľudská nenávisť. Preto je dôležité si udalosti rómskeho holokaustu stále pripomínať a hovoriť o nich aj s našimi deťmi," uviedol Ravasz. "Je len na nás, aby sme urobili všetko pre to, aby sa akákoľvek forma rasizmu a xenofóbie už nikdy neopakovala,“ dodal vládny splnomocnenec pre rómske komunity.

So svojím úradom už tretíkrát pripravil možnosť zapáliť počas pamätného dňa symbolickú sviečku obetiam holokaustu. Tohtoročnú sviečku pripravil bratislavský grafik Otto Banyák. Obete rómskeho holokaustu si pietnym podujatím v rámci projektu Ma bisteren! pripomenuli aj vo štvrtok v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Súčasťou podujatia, ktorého organizátorom bolo občianske podujatie In Minorita, bola aj výstava Holokaust Rómov na Slovensku v rokoch 1939 – 1945, ktorá je inštalovaná v priestoroch múzea.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok