Sagan je tretíkrát majstrom SR, celkovo v Trnave zvíťazil Sisr

Sagan je tretíkrát majstrom SR, celkovo v Trnave zvíťazil Sisr

30.6.2019 18:57 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: SITA/Jana Birošová

Juraj Sagan sa stal po tretí raz v kariére majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Jazdec tímu Bora-Hansgrohe ťažil z úspešného úniku ešte v prvej polovici trate. Tridsaťročný pretekár zo Žiliny nadviazal na svoje víťazstvá z rokov 2016, 2017 a ďalších dvanásť mesiacov bude nosiť slovenskú trikolóru na drese. Celkovým víťazom spoločného šampionátu Česka a Slovenska sa stal František Sisr z tímu Elkov-Author.

Sagan je tretíkrát majstrom SR, celkovo v Trnave zvíťazil Sisr

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Juraj Sagan sa stal po tretí raz v kariére majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Jazdec tímu Bora-Hansgrohe ťažil z úspešného úniku ešte v prvej polovici trate. Tridsaťročný pretekár zo Žiliny nadviazal na svoje víťazstvá z rokov 2016, 2017 a ďalších dvanásť mesiacov bude nosiť slovenskú trikolóru na drese. Celkovým víťazom spoločného šampionátu Česka a Slovenska sa stal František Sisr z tímu Elkov-Author.

Vložiť video

Spokojný, pretože vyhral Sagan

Dominancia bratov Saganovcov na národnom šampionáte Slovenska pokračuje už deviatu sezónu po sebe. Okrem troch triumfov Juraja má na konte šesť titulov mladší Peter, ktorý sa už o šesť dní predstaví na 106. ročníku Tour de France (6.-28. júla). Trojnásobný majster sveta skončil celkovo na 15. mieste a štvrtý v rámci slovenského šampionátu. Stupne víťazov v slovenskej časti majstrovstiev doplnili Erik Baška (Bora-Hansgrohe) a Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica).

Peter Sagan. Zdroj: SITA/Jana BIrošová

Výsledky - MSR a ČR v cestnej cyklistike - Trnava - nedeľa - výsledky:

MSR a ČR - muži - preteky s hromadným štartom (Trnava, 187 km):

1. František Sisr (Elkov-Author) 4:08:31 h,

2. Tomáš Kalojíros (Sparta Praha),

3. Petr Vakoč (Deceuninck - Quick-Step)...

6. Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) - všetci rovnaký čas.

"Ja som veľmi spokojný, pretože vyhral Sagan. Jediné miesto, kde sa dalo tvoriť bolo na začiatku v jednom zo stúpaní, ktoré sme mali. Dva razy sme to skúsili, raz sme zostali vpredu v celkom dobrej skupine. Potom sa však rozdelila, zozadu nás dostihli a potom to už bolo také, aké bolo. Som veľmi spokojný, ako sme to kontrolovali s Jurajom a v závere som Erikovi rozbehol špurt. Myslím si, že Patrik Tybor si tretie miesto vybojoval zaslúžene." skonštatoval pre RTVS Peter Sagan.

"Trochu nás prekvapilo to, že viac fúkalo v porovnaní so sobotou. Dvakrát sme to skúsili, prvýkrát to bratovi nevydalo v zákrute, keď sme čakali Erika Bašku. Druhýkrát, keď sme to skúsili, zostalo nás len pätnásť, podarilo sa nám vo štvorici pripojiť k vedúcej trojici. Tým, že som tam bol jediný Slovák, mal som to o čosi ľahšie. Určite poteší, že som majster Slovenska. Atmosféra v Trnave bola vynikajúca. Len to počasie... Prežili sme, sme radi, že nebolo ešte teplejšie," zhodnotil čerstvý trojnásobný slovenský šampión Juraj Sagan.

Súboj o vytvorenie úniku

Úvodná časť pretekov bola v znamení súboja o vytvorenie úniku. Výrazný podiel na tom mala dvojica stúpaní, situovaná na veľkom okruhu merajúcom takmer 64 kilometrov. Napokon sa po druhom kopci vytvorila sedemčlenná unikajúca skupina, v ktorej slovenské farby hájil iba Juraj Sagan z tímu Bora-Hansgrohe. Ešte predtým boli aktívni aj Baška s Martinom Haringom, ale tí boli rýchlo dostihnutí pelotónom.

Približne 100 kilometrov pred cieľom predstavovala strata pelotónu tri minúty, pričom na sťahovaní manka sa podieľali najmä pretekári slovenského tímu Dukla Banská Bystrica. Z hľadiska počtu pretekárov bol najsilnejším tímom Elkov Author, ktorý mal vpredu dvojnásobné zastúpenie. Najzvučnejším českým menom v úniku bol Petr Vakoč, pôsobiaci v elitnom tíme World Tour Deceuninck - Quick-Step.

Tempo pelotónu rozprúdil až samostatný nástup Zdeňka Štybara a následné rozdelenie hlavnej skupiny vplyvom vetra či aktivity tímu Elkov Author. Náskok vedúcej skupiny klesol, na niekoľko kilometrov sa skresalo zloženie úniku na troch mužov, ale potom sa všetko vrátilo do starých koľají. Stíhajúca skupina s Petrom Saganom zvoľnila tempo a manko opäť narástlo k hranici trom minút. Vo vedúcej skupine nezostal len Vojtěch Sedláček z tímu CC Etupes. Postupom času bolo zrejmé, že slovenským majstrom sa stane Juraj Sagan a český šampión vzíde z unikajúcej skupiny. O český titul ešte skúsil zabojovať časovkársky špecialista Josef Černý z tímu CCC, ale svoje manko už nedokázal zmazať.

Viac
k Téme

MSR - muži - preteky s hromadným štartom (Trnava, 187 km):

1. Juraj Sagan 4:08:33 h,

2. Erik Baška (obaja Bora-Hansgrohe) +1:31 min,

3. Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica) +1:33,

4. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +1:34

Najrýchlejším bol Sisr

V záverečnom okruhu bojovala o celkový titul sexteto pretekárov, ale na rovinatom profile neboli diváci v Trnave svedkami žiadneho výrazného nástupu. Cieľ bol situovaný na Hlbokej ulici, kde sa napokon aj finišovalo. Najrýchlejším pretekárom bol František Sisr z tímu Elkov-Author a získal titul českého majstra. Za ním finišoval druhý Tomáš Kalojíros (Sparta Praha) a tretí Petr Vakoč (Deceuninck - Quick-Step).

"Boli to veľmi ťažké preteky. Začiatok bol veľmi rýchly, boli tam kopce a fúkalo. Zvyšok bol rovinatý, takže veľa ľudí to chcelo rozhodnúť už na začiatku. Odišli sme v dobrej skupine a v polovici pretekov to vyzeralo tak, že si udržíme náskok a budeme bojovať o víťazstvo. Skúšal som párkrát odskočiť, veľa som útočil v posledných 30-40 kilometroch, ale Sisr bol silný, aby zostal so mnou. V tej otočke som to skúsil, ale napokon to nevyšlo. Je pekné byť na pódiu, ale na týchto pretekoch sa počíta len víťazstvo," povedal pre RTVS Vakoč.

TOP videá