Zrušili rozsudky v známej kauze vraždy. Harabin prezradil, prečo

TA3 TASR SITA
23.11.2017 12:16

Dovolací senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina zrušil rozsudky týkajúce sa Igora Šajgalu v kauze brutálnej a mediálne známej vraždy horehronského podnikateľa Jána Kubašiaka v Polomke spred takmer jedenástich rokov. Obvinenia voči podnikateľovi, ktorý je na úteku, odznova prejedná prvostupňový okresný súd. Dôvodom verdiktu je údajné porušenie zákona.

Svedka vraj vypočuli nezákonne

„Okresnému súdu Banská Bystrica sa prikazuje, aby vec v potrebnom rozsahu znova prerokoval a rozhodol,“ uviedol na verejnom vyhlásení rozhodnutia Harabin. Pre médiá Harabin odôvodnil, že rozhodnutie je nezákonné. „Neboli z hľadiska skutkového do rozhodnutia dané veci, nekorešpondujú s právnou vetou,“ ozrejmil. Súdy podľa neho v jednej časti uverili slovám jediného svedka, ktorý po ôsmich rokoch zmenil výpoveď a v druhej časti nie. „Svedok bol vypočutý nezákonne a na tom bola postavená vina. Je to jeden z kardinálnych problémov,“ doložil.

„V prípade senátu pod vedením doktora Harabina sme si už zvykli na pomerne prekvapujúce rozhodnutia a z tohto hľadiska aj dnešné rozhodnutie možno považovať za pomaly už štandardné,“ komentoval pre médiá rozsudok prokurátor ÚŠP. „K presným dôvodom sa neviem vyjadriť, keďže ich nekonkretizoval, počkáme si na písomné vyhodnotenie,“ doplnil.

Odsúdili údajného objednávateľa aj vraha

Brezniansky podnikateľ Igor Šajgal bol v októbri 2015 právoplatne odsúdený za objednávku lúpežného útoku na bývalého spoločníka Kubašiaka a jeho vydieranie. Dostal trest osem rokov odňatia slobody a peňažný trest 35 tisíc eur. Okresný súd v Banskej Bystrici v decembri 2015 na neho vydal európsky zatýkací rozkaz a polícia po ňom stále pátra. Počas pojednávaní na súdoch odmietal svoju vinu.

Za vraždu bol odsúdený expolicajt Róbert Petluš na 25 rokov odňatia slobody. Asistovať mu mali policajti Róbert Červeňan (dostal trest osem rokov) a Juraj Roszík (na základe dohody o vine a treste dostal 8,5-ročný trest). Podľa Petluša však nešlo o objednávku vraždy, ale lúpežné prepadnutie so snahou získať dokumenty zo spoločného podnikania. Za akciu mali zinkasovať dva milióny korún. Šajgal si akciu dohovoril prostredníctvom Miroslava R., ten ešte stále nie je právoplatne odsúdený.

Jedna z najväčších pátracích akcií

Prípad sa stal známy okolnosťami, za ktorých sa stala vražda a jednou z najväčších pátracích akcií. Podnikateľa Kubašiaka zavraždili strelou do hlavy 14. novembra 2006 v jeho dome v Polomke, v ktorom bola okrem rodiny aj návšteva. Páchateľov si všimol sused, ktorý zavolal políciu. Muži v podnikateľovom dome ukázali privolaným policajtom služobné preukazy, povedali im, že ide o špeciálnu utajenú akciu a následne ich zviazali. Po brutálnej vražde Kubašiaka ušli. Jednému z policajtov sa však podarilo vyslobodiť a privolal kolegov. Páchateľov unikajúcich v aute, ktoré patrilo jednému z nich - bývalému trenčianskemu kukláčovi Róbertovi Červeňanovi, prenasledovala ďalšia hliadka. Po policajtoch začali strieľať a jedného postrelili do krku. 

Trojici sa podarilo ujsť, no v aute zostali dokumenty, peniaze a zbraň, ktorou bol zavraždený Kubašiak. Patrila jednému z páchateľov Jurajovi Rozsíkovi. Červeňana polícia zadržala deň po vražde. Po jednej z najväčších pátracích akcií v histórii, do ktorej sa zapojilo 600 policajtov a vojakov, zadržali v sobotu 18. novembra 2006 večer na prievidzskom sídlisku Sever Rozsíka a bývalého banskobystrického vyšetrovateľa Róberta Petluša.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok